Jste-li vlastníkem zlatých mincí nebo zlatých předmětů a přemýšlíte o jejich prodeji, nečekejte příliš dlouho. Na trhu se zlatem a s poptávkami po něm je to jako na houpačce a příležitost k prodeji, kterou máte dnes, se zítra nemusí opakovat. Právě v tomto ohledu je trend letošního roku zatím velmi příznivý pro každého, kdo prodej zlata v jakékoli podobě zvažuje.
Poptávka po zlatu totiž už od začátku roku roste a s ní přirozeně stoupá i jeho výkupní cena. Na tuto situaci přirozeně reagují investoři, kteří své finance uložili právě do zlata. Reflektují ji ale také numismatici, ti nyní, výhodněji než kdykoli v předchozích sedmi letech, prodávají své numismatické sbírky. Více zlata nakupují i centrální banky, jejichž zájem k růstu cen zlata pravděpodobně velmi přispívá. Zlatý boom letošního roku je zkrátka globální a platí též pro Slovensko.
Včera není dnes
Jaká situace novodobému trendu předcházela? V posledních sedmi letech se toho kolem zlata příliš nedělo. Jeho cena se pohybovala kolem hranice 1200 dolarů/unce a nepřekročila hranici 1350/unce. Situace je ale nyní optimističtější především díky vyšší poptávce investorů i spekulantů. Jak se ceny vyvinuly a o jakých částkách se vlastně bavíme? Cena zlata se dá sledovat prakticky v online čase z pohodlí domova. Sledujte cenový vývoj a držte si přehled.
Kdo má o zlato zájem?
Největší část zlata spolkne poptávka šperkařského průmyslu. Jedná se o zhruba polovinu celkové produkce zlata. Investoři, pro něž je zajímavý výkup zlata a zlatých mincí, slitků či cihliček, se na produkci podílejí zhruba z jedné čtvrtiny. Ať jste numismatik a patří vám rozličná sbírka mincí, nebo ať jste sběratel zlatých „pokladů“ či vlastník starých šperků, jedno je jisté – za posledních sedm let jste pravděpodobně neměli lepší šanci je dobře zpeněžit. Zda se jedná o krátkodobý trend, kdy ocenění mincí roste na popularitě, popřípadě zda tento vzácný kov zažívá zlatou éru, která nějakou dobu potrvá, to ukáže až čas.