Proč nebydlím na Havaji, pomyslí si nejeden majitel nemovitosti v tuzemsku, když se podívá na účet za spotřebované energie po skončení topné sezóny. Jistě, na slunné Havaji není třeba vytápění domů. Zase tam ale mají hurikány, o něž člověk také dvakrát nestojí. V každém případě to chce vymyslet něco, co vám peníze ušetří. Co takhle topit uhelnými briketami?
Ekologické topivo pro kotle, kamna i krby
Jestliže doma topíte tuhými palivy, ať už v kotli, krbových kamnech nebo krbu, měli byste určitě vyzkoušet uhelné brikety. Ty v poslední době získávají na velké oblibě. Zejména v sousedním Německu patří mezi často používané topivo. Proč? Protože nabízejí řadu pozitivních vlastností, mezi něž patří zejména ekologičnost a vysoká výhřevnost.
Z čeho se uhelné brikety vyrábějí?
K výrobě uhelných briket se využívá vysoký tlak a lisování. Základem pro jejich výrobu je kvalitní hnědé nebo černé uhlí. Z něho se nechá odpařit voda a vylisují se brikety. Vznikne tak suché topivo, při jehož spalování zůstává velmi málo popela. Uhelné brikety postupně prohořívají. Majitelé krbových kamen jistě zaplesají radostí, protože mohou využít toho, že v případě utlumení přívodu vzduchu v krbových kamnech uhelné brikety žhnou po dlouhou dobu. Stačí je tedy naložit do kamen na noc, nechat pomalu doutnat a vyhřívat kamna a díky tomu i místnost. Ráno se jen na rozžhavené uhlíky z briket přiloží dřevo a opět se topí, aniž by v kamnech přes noc vyhaslo.
Praktické balení uhelných briket
I když by člověk předpokládal, že práce s uhelnými briketami bude za sebou zanechávat špínu, opak je pravdou. Neobsahují uhelný prach, takže je možné je nechat stát i vedle krbových kamen.
Uhelné brikety se prodávají v balících, taškách, pytlích nebo svazcích po 10 nebo 25 kilogramech, díky čemuž je manipulace s nimi docela jednoduchá.