V létě je nejvyšší čas začít s přípravou na následující topnou sezónu. Je třeba nechat prohlédnout kominíkem spalinové cesty a vyčistit kamna i kotel. A samozřejmý je i nákup a příprava topiva. Tím může být metrové dřevo i brikety. Už jste někdy zkusili topit dřevěnými peletami?
Topivo z odpadu při zpracování dřeva
Vesměs každý, kdo má doma ve svém rodinném domě kotel na dřevo nebo krbová kamna, řeší, čím v nich topit, aby co nejvíce ušetřil. Topivo by mělo být dostatečně výhřevné, s minimem popela a za dobrou cenu. Dřevěné peletky nabízejí obojí. Jedná se o válečky malých rozměrů, které jsou vyrobené lisováním z drcených pilin a hoblin. K jejich výrobě se používá odpad při zpracování dřeva.
Nejlevnější topivo
Náklady na vytápění průměrné domácnosti pomocí dřevěných pelet se pohybují pod cenami elektrické energie, plynu nebo topného oleje. Patří tak dlouhodobě mezi nejlevnější způsob vytápění. Přitom topení s nimi je oproti manipulaci s uhlím čisté a umožňuje i automatické vytápění. Například úsporně nízkoenergetické domy spotřebují za topnou sezónu asi 2 tuny pelet. Průměrný běžný rodinný dům spálí asi 4 až 5 tun dřevěných pelet za rok.
Peletky je nejlépe nakupovat na jaře nebo v létě, kdy jejich výrobci nabízejí akční ceny podmíněné sezónou. Při výběru pelet je však třeba dávat pozor na to, abyste koupili kvalitní výrobek. Ten bývá označený certifikátem Enplus, což je kulaté razítko s označením A1.
Nutný je kotel na spalování pelet
Abyste mohli peletami topit, musíte mít na to vhodný kotel nebo krbová kamna. U kotle rozhoduje jeho výkon, účinnost, spotřeba a také cena. Důležitým vodítkem pro výběr kotle je i emisní třída. Většina kotlů na pelety je konstruována v nejlepší 5. emisní třídě. Plápolající oheň z podpálených pelet v krbových kamnech vytváří v místnosti příjemné teplo domova.