Nabídka dnešních půjček je velmi lákavá. Stačí dvě kliknutí a peníze máte na účtu. Tyto snadno dostupné půjčky vás však mohou dovést k problémům.
Půjčka bez registru: když banka nepůjčí
Půjčka bez registru je stále častějším řešením pro ty, komu banka nepůjčí. Banky posuzují schopnost žadatele splácet, je často nutné doložit příjmy i výdaje, zejména u hypotéky, kontrolují se záznamy v registru dlužníků. Pokud neprojdete tímto scoringem, je vám půjčka zamítnuta.
Řešením pak je nebankovní půjčka bez registru a u vyšších částek je možné využít zpětný prodej nemovitosti. Nebankovní společnosti obvykle půjčí peníze i těm, kdo mají záznam v registru dlužníků. Benevolentní podmínky jsou však vykoupeny vyššími úrokovými sazbami.
Půjčka bez registru? Riziko pro všechny zúčastněné
Prověření platební morálky doporučuje nejen ČNB, ale například i Světová banka. Toto ověření by mělo být i ve vašem zájmu. Pokud vám banka nepůjčí, mělo by to pro vás být jistou výstrahou. U půjčky bez registru a bez doložení příjmů je typické extrémně rychlé vyřízení a peníze lze získat skutečně do pár minut.
V případě, že jste potřebovali tento úvěr pouze jednorázově, půjčku rychle doplatíte a už ji nepotřebujete využívat znovu, pak je tato rychlost vyřízení skutečně výhodou. V případě, že si sjednáváte rychlou půjčku na pořízení nového telefonu nebo úhrady splátek předchozích úvěrů, pak míříte rovnou do dluhové pasti. Z té se jen tak nedostanete. Velmi populární je v současné době tato bezúročná půjčka pro podnikatele. Poskytovatel se nemusí řídit zákonem o Spotřebitelském úvěru z roku 2016 a může nastolit velmi přísné podmínky, například extrémně vysoký úrok či zajištění směnkou.
Před podpisem smlouvy vždy chtějte vědět, co vás čeká, kolik budete měsíčně splácet a jak dlouho. Nechte si vyčíslit RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, která vám ukáže jak moc je půjčka (ne)výhodná.