Trpíte-li cukrovkou 1. typu, je třeba smířit se s faktem, že budete celoživotně odkázáni na aplikaci inzulinu. A to pro mnohé nepříliš příjemným způsobem, jímž je inzulínová jehla. Naštěstí výrobci pohybující se v diabetickém oboru dělají všechno pro to, aby se jednalo o co nejméně bolestivou záležitost.
Není třeba se bát
Inzulínové jehly už nejsou v dnešní době takovým strašákem, jako tomu bývalo v minulosti. Tzv. inzulinky neboli stříkačky, na které se nasazovala cejchovaná jehla, jsou již dávno pryč. Diabetici si v současnosti aplikují inzulín pomocí vysoce komfortních inzulínových per, k nimž se dokupují jednorázové jehly. Díky tomu nepotřebujete mít k píchnutí inzulínu žádné speciální zdravotnické dovednosti. Tuto aplikaci zvládnout bez potíží i děti.
Jak to funguje?
Inzulínová pera všem cukrovkářům skutečně usnadní život, neboť jsou neocenitelnou pomůckou. Ty lepší typy mají dokonce přednastavené jednotlivé dávky inzulínu, tudíž není třeba si je vypočítávat na základě předchozího změření hladiny cukru v krvi glukometrem. Pokud je třeba si dávkování korigovat, jednoduše si množství inzulinu nastavíte před každým vpichem sami. Inzulínové pero stačí přiložit na vybrané místo aplikace a zmáčknout píst. Počkáte 5-10 vteřin a máte hotovo.
Na délce záleží
Při výběru inzulínových jehel byste se měli řídit základními pravidly. Tím prvním je jejich délka, jež se u dospělého doporučuje 12 mm, u dětí 4-5 mm. Jde o to, aby byl inzulin vpraven do podkoží, nikoliv do svalu, což je velmi bolestivé. Dále dbejte na kvalitu jehel, aby se nestalo, že by se vám během vpichu zlomila a zůstala pod kůží. Inzulínové jehly jsou vyráběny pomocí moderních technologií, které se postarají o hladký a téměř bezbolestný vpich. Mají optimálně zkosený hrot, silikonový nepřilnavý povrch a tenkostěnný profil.