Jaké elektro domů?

Pod pojmem elektro si můžeme představit ledacos. Běžně se pod tímto názvem prodávají televize, sluchátka či třeba rádia. 

Do této kategorie se řadí i takové nenápadné drobnosti, jakými jsou žárovky a detektory kouře. Na rozdíl od výše zmíněných produktů jsou tyto velice užitečné. Vždyť minimálně bez žárovek se dnes určitě neobejdeme.

Ušetřit se dá i svícením

Žárovky jsou nejlevnějším a také nejpoužívanějším světelným zdrojem vůbec. Ne vždy je však možné říci, že se jedná o zdroj šetrný k přírodě, potažmo naší peněžence. Stále je možné se setkat s lidmi, kteří nedají dopustit na klasické vláknové žárovky, jež sice ve své době stály jen pár korun, avšak bohatě to vynahradily svou spotřebou.

Zatímco před deseti lety nebyl problém vzhledem k nízkým cenám elektřiny tyto žárovky živit, v současnosti je situace diametrální odlišná. Kdo nechce skončit v chudobinci, ten by měl vláknová světla co nejrychleji odmontovat. Svítit se dá totiž mnohem levněji a více ekologicky, třeba pomocí led žárovek e14

Jejich největší deviza spočívá v nízké spotřebě, jež je mnohonásobně nižší než v případě vláknovek. Malý odběr energie rovná se rovněž menší opotřebení. Díky tomu mohou led žárovky fungovat dlouhá léta, aniž by praskly či se jim zásadním způsobem snížila svítivost.

Led žárovky jsou také velmi bezpečné, a to i když jsou několik hodin v kuse zapnuté. Odebírají tak málo elektřiny, že jsou schopny generovat jen minimální množství tepla, takže se o ně prakticky nedá popálit.

Praktický hlásič

Zatímco žárovky má doma úplně každý, detektory kouře tak populární nejsou, což je škoda, jelikož se jedná o velice užitečná zařízení, která dokáží zabránit katastrofě. Některé modely však mohou být otravné, jelikož mají až příliš citlivá čidla, jež dokáží přístroj spouštět i v případech, kdy to není vůbec potřeba.

Proto je nezbytné koupit si do domácnosti model s optickými detektory, které sice nejsou tak citlivé jako ionizační verze, na druhou stranu se nespouštějí kvůli kdejaké prkotině.