Jaké jsou možnosti šetření vodou v domácnosti?

Teče vám z kohoutku čistá pitná voda, které si můžete dopřát, kolik chcete? Pak patříte mezi tu šťastnější část lidstva. Každý totiž tolik štěstí nemá. Existují země, kde musí každý člověk vystačit s 10 litry nebo dokonce jen 5 litry vody na den. I přesto, že máme vody dostatek, bychom s ní měli šetřit. Nejde jen o finanční stránku věci, ale také o tu ekologickou. 

Kde používáme vodu v domácnosti?

Asi vás napadne osobní hygiena, vaření, praní, ale také úklid domácnosti, zalévání zahrad anebo dokonce napouštění bazénu v létě. To už ale může být z pohledu obyvatele rozvojových zemí světa nepochopitelný luxus. Jak tedy vodou v domácnosti šetřit? 

Jednoduchá opatření pro šetření vodou

Především bychom měli omezit svoji spotřebu a neplýtvat vodou. Možností je v tomto ohledu tolik, že možná sami vymyslíte několik dalších. Sprchujte se raději kratší dobu a při čištění zubů zavírejte kohoutek. Když musíte mýt nádobí, napusťte si vodu do dřezu a neoplachujte ho pod tekoucí vodou. Zkontrolujte, zda vám doma voda někde zbytečně neuniká. Kapající kohoutek může snadno spotřebovat až 30 litrů vody denně. K zalévání zahrady nebo napouštění bazénu můžete využít dešťovou vodu. 

Vsaďte na perlátor

V neposlední řadě je dalším skvělým způsobem, jak šetřit vodou, investice do úsporných spotřebičů, jako jsou sprchové hlavice s regulátorem průtoku. Perlátor je jedním z nejúčinnějších způsobů úspory vody v domácnosti. Jeho používáním snížíte množství vody spotřebované na běžné denní činnosti, a přitom to na svém komfortu téměř nepoznáte. Perlátory si doma můžete nainstalovat na všechny vodovodní kohoutky a šetřit na každém kroku.

Splachujte WC úsporně

Šetření vodou při splachování toalety patří k často zmiňovaným radám do domácnosti. Na jedno spláchnutí můžete spotřebovat až 10 litrů vody. Pokud plánujete v brzké době rekonstrukci koupelny, pořiďte si do ní moderní typ toalety s dvojitým splachováním, které umožní vybrat si, zda budete splachovat 10 litry vody anebo jen 3 litry. Při hledání úspor vody se zaměřte také na nádržku na WC. Neprotéká náhodou? Víte, že protékající nádržka vás může za jedinou hodinu připravit až o 80 litrů vody? Jakou úsporu vám její oprava přinese za rok, si asi spočítáte snadno sami.