Chcete si koupit nové auto, ale nemáte našetřené vlastní peněžní prostředky? V současné době je trendem nejprve nakupovat, až potom šetřit. Pokud tedy nechcete s koupí otálet, pak si můžete buď sjednat úvěr na auto, nebo nákup financovat leasingem. Jaké jsou ale výhody a nevýhody těchto produktů? Který z nich se vyplatí a který z nich vyjde nejlevněji? Na to se podíváme v dnešním článku.
V posledních letech se v mnoha sdělovacích prostředcích odborníci baví o zvětšující se ochotě Čechů kupovat na dluh. Dnes ponecháme stranou, co nás ke stále většímu zadlužování vede, a zaměříme pozornost na koupi automobilu, ať už nového či ojetého, na leasing nebo prostřednictvím spotřebitelského úvěru. Automobily jsou objemově významné položky dluhového financování. Můžete navštívit autobazar Kladno a koupit si automobil v bazaru.
Ekonomická literatura neustále omílá dokola poučky týkající se srovnání leasingového a úvěrového financování. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že leasing je ve skutečnosti pronájem, nikoliv prodej. Majitelem vozidla tedy nejste vy, ale leasingová společnost. Vy se stáváte vlastníkem vozidla až po skončení smlouvy s leasingovou společností. Rozhodujícími faktory pro volbu financování jsou výhody a nevýhody leasingu, respektive úvěru, na které se nyní podíváme podrobněji.
Výhody leasingu vs. úvěr na auto
Autoleasing by měli zvolit hlavně živnostníci, tedy podnikatelé, kteří si mohou uplatnit daňovou úsporu a snížit svůj daňový základ díky leasingovým splátkám. U úvěru si můžete snížit základu daně maximálně o odpisy. Ale pozor, nemělo by vám uniknout, že jako nájemci vozidla si do svého účetnictví nemůžete dát odpisy automobilu, na který se váže leasingová smlouva.
Dále je autoleasing rychlejší k vyřízení oproti úvěru. V bankách totiž musíte podstoupit zdlouhavý proces vyřízení úvěru, kdy vás banka prověřuje důkladněji než leasingová společnost.
Nevýhody leasingu vs. úvěr na auto
Musíte počítat u leasingu s vyššími náklady než u úvěru. Důvody jsou jednoduché. Součástí leasingových splátek jsou totiž také odpisy vozidla a služby, které zajišťuje pronajímatel (servis a pojištění). Autoleasing vám také výrazně omezuje vlastnická práva. Vlastníkem totiž po dobu trvání smlouvy nejste vy, ale leasingová společnost. Pokud smlouvu uzavřete, máte sice v držení předmět smlouvy, ale nemůžete provádět na svém vozidle žádná technická vylepšení, ani si sjednat na něj připojištění. Pokud ale budete mít úvěr na auto, jste majitelem vy a můžete si s ním dělat, co jen budete chtít.
Další nevýhodou je, že i přesto, že nemáte vlastnická práva, nesete téměř všechna vlastnická rizika. Ani leasing vám totiž nemůže zaručit, že vám nebude automobil odcizen či poškozen, a důsledky se pak dotknou vás, nikoliv leasingové společnosti. V neposlední řadě není možné, abyste vypověděli smlouvu.
Pokud nebudete leasing platit, nebo porušíte podmínky smlouvy, bude vám automobil odebrán. Jestliže ale naopak porušíte úvěrovou smlouvu v bance, pak zabavení automobilu nebude tou první možností, po níž sáhne banka.
Na českém trhu mají leasingové společnosti často neprůhledný způsob stanovení ceny leasingu. V mnoha situacích se tyto společnosti spoléhají na neinformovanost klienta, a tak do smlouvy zaimponují také nějako jako jsou „náklady pod čarou“, jichž si klient ani nevšimne, a pak platí víc. Kdežto bankovní smlouvy se řídí novelou, a tak se nemusíte bát žádných skrytých poplatků.
Úvěr nebo autoleasing?
Jak je vidět, pak nikdo vám nemůže dát jasnou odpověď, zda si vybrat autoleasing či úvěr. Je pouze na vás, jakou váhu přisoudíte výhodám a nevýhodám těchto produktů. Jestliže tedy není pro vás problém získat úvěr na auto a potřebujete si na vozidle dělat úpravy podle svých představ, pak zvolte úvěrové financování. Jestliže ale naopak nemáte čas vyřizovat si úvěr v bance a nevadí vám, že nebudete mít vlastnická práva, zvolte autoleasing.
Ale vždy si přečtěte podmínky smlouvy a prostudujte je. Věnujte pozornost také informacím o akontaci, procentu navýšení či úrokové míře.