Kojení může být i příjemné

Většina novopečených matek nemá s kojením svého dítka žádné potíže, avšak najdou se i takové, které naopak během krmení hodně trpí. Tyto ženy mají často silné bolesti, a proto většinou od kojení upustí. Je to ale škoda, jelikož i tento druh potíží má své řešení.

Nejde o nic mimořádného

I když se o tom ve společnosti příliš nemluví, výše popsaný druh problému není ojedinělý, právě naopak. Kojení je nepříjemným zážitkem pro velké množství žen. Za to však obvykle nemohou agresivní děti, ale spíše přecitlivělé bradavky a prsní dvorce. Obvykle jsou na vině hormony, nicméně se klidně může jednat třeba i o projev nějakého neurologického onemocnění.

Zajímavé je, že tréninkem tyto potíže většinou neodezní. Nejde totiž o problematiku, která by trápila výlučně prvorodičky, ale týká se i žen, které už minimálně jedno dítě mají.

Možnosti 

Samozřejmě tím nejsnadnějším způsobem, jak se bolesti prsu kojení zbavit, je prostě nekojit vůbec. Hodně žen kvůli tomu odsává své mléko do lahviček, ovšem to není řešení pro všechny. Některým matkám dělá potíže i tato praktika. Přecházet však kvůli tomu hned na Sunar je unáhlené. Existují totiž i jiné možnosti.

Jednou z nich je i změna polohy během krmení. Technik kojení je celá řada a je dost možné, že některá z nich bude natolik efektivní, aby bolesti při kojení zmizely, případně se alespoň snížila jejich intenzita. Když ani toto nepomůže, většinou je čas na podávání léčiv.

Ideální náplasti

Pod léčivy si však není možné představit žádné tabletky. Analgetika se snadno v dostanou do mléka, které se pak kvůli tomu znehodnotí. Malé děti nemohou takovéto léky konzumovat v jakékoliv formě.

Proto se v takovýchto případech používá lokální znecitlivění. K tomu je možné využít buďto vhodné masti, nebo speciální náplasti. Jejich součástí je i přírodní gel, jenž působí velmi hojivě.