Podle čeho si vybrat auto?

Zájemci o nové vozidlo se nejčastěji rozhodují podle ceny. Velkou roli při výběru ale hraje také vzhled a sympatie ke konkrétní značce. Pro mnohé jsou důležité také zkušenosti s vozidly stejné značky a někteří dávají zase na rady svých blízkých. Ale podle čeho byste správně měli vybírat automobil? Na to se podíváme v dnešním článku podrobněji.

Asi se budete ptát, co vůbec nejčastěji ovlivňuje nákup automobilu. Můžeme to stručně shrnout – cena. Jedná se o základní kritérium, podle kterého se zájemci rozhodují. Dále se zaměřují na vzhled automobilu. Přece jen, když vám automobil nepadne do oka, pak si ho nebudete kupovat. A v neposlední řadě se zájemci zaměřují na vybavení vozidla, zda má standardní či příplatkovou výbavu. Ale jsou i tací, kteří přijdou do obchodu s tím, že chtějí automobil Citroen, protože jim ho doporučili známí. Je takové rozhodování ale správné?

V požadavcích by se měla objevit také bezpečnost automobilu, jeho spolehlivost a zájem o nejčastější závady na konkrétním vozidle. Jestliže získáte na tyto otázky kvalifikované odpovědi, najdete kompromis mezi cenou a kvalitou. Nevycházejte pouze ze subjektivních odpovědí, jako je například názor vašich blízkých.

Cena na prvním místě

Současný trh je rozmanitý a nabízí pestrou škálu automobilů. Automobilky se snaží dosáhnout co nejvyšší kvality svých vozidel. A velmi často rozhoduje při nákupu cena vozidla. Jelikož jsou automobily většinou ve srovnatelné kategorii, co se týče kvality a vybavenosti, cena výrazně nákup ovlivní. Nejedná-li se však o luxusní vozidla, u nichž cena není podstatným kritériem při výběru. Je potřeba srovnávat stejný typ automobilu – sportovní se sportovním, rodinné s rodinným a podobně. Nemůžete k sobě postavit minivozy s luxusními modely. Ale naštěstí je k dispozici úvěr na auto, se kterým můžete nákup vozidla financovat.

Bezpečnost

Jak jistě víte, několikrát jsme uvedli, že je potřeba dbát na bezpečnou jízdu. Bezpečnost je zajištěna nejen tím, že je vozidlo v dobrém technickém stavu (nový tlumič, výměna kapalin, nové brzy apod.). Bezpečností se myslí také různé funkce a systémy, které moderní vozidla nabízí. Existují nezávislé testy, ve kterých jsou jednotlivé typy automobilů testovány při nárazových zkouškách. Podle toho pak dostávají hodnocení v podobě hvězdiček. Také na tyto testy, které jsou zveřejňovány pod zkratkou NCAP, byste se měli zaměřit.

Myslete na hospodárnost

Se zvyšující se cenou ropy roste také cena pohonných hmot. Řidiči nervózně očekávají, kdy se cena pohonných hmot přehoupne přes hranici 40 Kč za litr. A proto je potřeba myslet na budoucnost a koupit si automobil hospodárný. Z ekonomického hlediska se tedy budete ohlížet na spotřebu, výkon a podobně.

Náhradní díly

Když se budete rozhodovat, který vůz pořídit, zajímejte se také o to, zda jsou u nás lehce dostupné náhradní díly na vámi vybraný automobil. Některé značky totiž u nás nejsou tolik využívané a je obrovský problém sehnat na ně případně náhradní díly. Navíc je cena těchto dílu často velmi vysoká.

Jen tak pro představu: neznačkový alternátor na VW Passat, který se u nás hojně prodává, vás vyjde na cca 4000 Kč. Na Nissan Navara, který se na našich silnicích tolik nevyskytuje, stojí neznačkový alternátor kolem 8 000 Kč.