Pozor na půjčky, ať si nezkazíte Vánoce!

Nemáte peníze, ale chcete si udělat krásné Vánoce? Stojí vám pár minut štěstí u vánočního stromečku za dlouhé měsíce splácení dluhů? Půjčka na vánoční dárky vás zadluží v tom lepším případě i na několik měsíců. V horším případě se dostanete do začarovaného kruhu splácení dluhů a dalších půjček, z něhož se pak jen těžko dostává.

Ze všech stran na nás útočí reklamy, které lákají na nákup výhodné elektroniky, která je pod vánoční stromeček jako stvořená. Člověk si pak myslí, že se bez drahých dárků neobejde. Ale nemáte-li na drahé dárky dostatek vlastních finančních prostředků, raději se uskromněte. Věřte, že stres z nesplaceného úvěru vás bude doprovázet po celé svátky.

Příliš výhodná půjčka není výhodná

Na finančním trhu se v posledních týdnech objevily různé vánoční půjčky, které se tváří jako ty nejvýhodnější. Poskytovatelé těchto půjček se tváří jako ti nejštědřejší, ale opak je pravdou. Jejich cílem je z vás vytáhnout co nejvíce peněz. Na to si dejte pozor! Některé půjčky se dokonce chlubí tím, že jsou zcela bez úroků a poplatků. Ale uvažujte, kdo by vám tak výhodnou půjčku poskytl? Možná tak někdo z vaší rodiny!

Tito poskytovatelé půjček se ale nezmiňují o riziku, které s sebou půjčka nese. Jestliže totiž nedodržíte termín splácení této „velmi výhodné“ půjčky, platíte vysoké poplatky. Tato informace bývá často ve smlouvách uvedena malým písmem, a tak si těchto informací člověk ani nevšimne.

Než si sjednáte půjčku, položte si následující otázky:

  • Opravdu musíte mít drahé dárky?
  • Musíte si skutečně brát úvěr?
  • Nevyplatí se na slevy počkat po Novém roku?
  • Nemůžete se uskromnit?

Na co si dát u půjček pozor

Jestliže chcete za každou cenu příliš drahé dárky a udělat tak radost celé rodině, pak byste měli spotřebitelský úvěr vybírat s maximální obezřetností. Dejte si pozor na následující vlastnosti půjčky:

  • Výše RPSN – i na první pohled výhodný úrok nemusí znamenat výhodný úvěr. Musíte se ptát na výši RPSN, což je částka, která zahrnuje veškeré náklady na půjčku.
  • Výše splátek – když už si chcete půjčit, pak byste měli vědět, kolik budete měsíčně splácet. Abyste byli vůbec schopni částku měsíčně splatit.
  • Poplatky – také se ptejte na poplatky, které se vám účtují v případě nevčasného splacení.
  • Rozhodčí doložka – dávejte přednost smlouvám, které nemají rozhodčí doložku.
  • Zajištění směnkou – nikdy neberte úvěr, který vyžaduje zajištění směnkou!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.