Zlato ve formě slitků a mincí se dlouhodobě těší velkému zájmu českých investorů. Dříve jej kupovali spíše movití lidé, kteří do něj vkládali minimálně stovky tisíc korun, dnes už je ale oblíbené rovněž u drobnějších investorů a střadatelů. Ti chápou současnou ekonomickou situaci a snaží se nákupem investičního zlata předejít ztrátě hodnoty naspořených peněz. V Česku, potažmo na Slovensku, je však na místě jistá opatrnost, protože cena zlata v obchodech není vždy stejná.
Tatáž cena u všech obchodníků? Jen teorie
Zakladatel renomovaného tuzemského eshopu zlate-mince.cz, pan Pavel Trtík, říká: „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Není to ale bohužel pravdou. Důvod je následující.
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Dovážejí se sem z ciziny, převážně ze švýcarských či německých rafinérií. Cena zlata je pak stanovena jednotlivými prodejci. A rozdíl zde může činit až 10 %. Pokud pak nakoupíte investiční zlato u kupce, který jej nabízí dráž, zbytečně přijdete o peníze. Je tedy důležité hledět nejen na to, jaká je cena zlata na burzách, ale vyplatí se sledovat přímo ceny u konečných prodejců. Dále volte obchodníka, který má bohatou historii. U něj se totiž s větší pravděpodobností dočkáte atraktivnější nabídky nežli u méně známých prodejců, pro něž je zásadní co nejvíce vydělat a nehledí tolik na samotné zákazníky.
Proč vůbec investovat do zlata?
Investiční zlato je bezesporu výhodnou komoditou. Z hlediska ochrany hodnoty peněz jde o jistotu, což je rozdíl třeba oproti riskantním investicím do akcií apod. Na nákup zlata pak nepotřebujete ani horentní sumu peněz, vždyť nejlevnější zlaté slitky a mince vyjdou doslova na pár tisíc korun, tudíž si je může dovolit prakticky každý z vás.