Uplatňují se především v průmyslu, laboratořích, zdravotnictví, klenotnictví, hodinářství či elektronice. Čím dál častěji si je však lidé pořizují i domů. Jen málokterý způsob dokáže vyčistit tvarově složité nebo velmi drobné předměty tak dobře jako ultrazvuková čistička.
Ultrazvuková čistička, jak vyplývá z názvu, využívá k čištění předmětů ultrazvuk. Měnič na dně vany je zdrojem mechanické energie, respektive mechanicko-akustických kmitů, které vytváří v ultrazvukové pole v kapalině. V kapalině kmitají molekuly, vznikají miniaturní bublinky, vlivem podtlaku expandují a smršťují se. A právě tyto bublinky narušují vazbu mezi nečistotami a povrchem čištěného předmětu.
Jakou si pořídit ultrazvukovou čističku?
Budeme-li se bavit o domácím použití, jistě si vystačíte s malou přenosnou verzí. Tyto čističky stojí pár tisíc korun, jde vlastně o menší krabici, do které se vám ale v pořádku vejdou všechny drobné předměty k vyčištění. Domů si ultrazvukovou čističku pořídíte nejspíš pro čištění šperků, brýlí, zubních náhrad apod.
V profesionálním využití záleží hlavně na velikosti a vytížení. Existují i obrovské velkokapacitní průmyslové vany, do nichž se vejdou celé vstřikovací formy nebo servisované díly. Naopak do očních optik či laboratoří se hodí menší laboratorní ultrazvukové čističky. Prohlédnout si je můžete zde https://elmik.cz/produkty/ultrazvukove-cisticky.
Čistička také v palírnách
Zajímavostí je, že ultrazvuková čistička má využití i v palírně. Když do ní na dvanáct minut dáte právě vypálenou slivovici, jako mávnutím proutku ihned zestárne o deset let. Odstraní se plyny vzniklé při vypálení a slivovici je možné hned konzumovat, není třeba ji nechat odvětrávat.
Sháníte právě ultrazvukovou čističku do palírny? Nebo novou čističku do firmy? Poptejte se na rady odborníků na webu https://elmik.cz/produkty/ultrazvukove-cisticky/.