Koupě nebo prodej auta – co musím udělat?

Koupě nebo prodej auta obnáší i zařízení několika nezbytných administrativních kroků. Pokud již ke koupi respektive prodeji vozidla došlo, čeká nás provedení změn v registru vozidel a provedení změn povinného ručení. Pokud některý z kroků opomeneme, může to pro nás mít nepříjemné důsledky. Pro lepší srozumitelnost „co“, „kdy“, „kde“ a „kdo“ má udělat, uvádíme níže přehlednou tabulku.

prodávající kupující kde
Sepsat písemně kupní smlouvu Sepsat písemně kupní smlouvu Kdekoliv
  Zkontrolovat VIN u velkého technického průkazu, malého technického průkazu a samotného auta.  
Oznámit změnu vlastnictví Může také oznámit změnu vlastnictví, potřebuje ale plnou moc prodávajícího Registr vozidel v trvalém bydlišti prodávajícího
Oznámit pojišťovně, u které mělo vozidlo uzavřeno povinné ručení změnu majitele. Adekvátní část zaplaceného pojistného pojišťovna majiteli vrátí. Neprodleně uzavřít povinné ručení. Bez pojištění vozidlo na pozemní komunikace nesmí. Pojišťovna (povinné ručení lze velice jednoduše a rychle sjednat i online)
  Pokud auto STK nemá, musíte ji udělat. Pokud je platná, stačí udělat tzv. evidenční kontrolu. STK
  Přihlášení vozidla, sebou

  • velký a malý technický průkaz
  • prodejcem odhlášené auto (nebo plnou moc k odhlášení)
  • protokol o evidenční kontrole
  • zelenou kartu od nového povinného ručení
Registr vozidel

Co se týká povinného ručení, velice často se totiž střetáváme s obecně rozšířenými omyly a to především

  • při předáním vozidla k prodeji do autobazaru ještě nedochází ke změně vlastníka. Je potřeba mít vozidlo pojištěno i v autobazaru. Pokud by například došlo k způsobení škody při předváděcí jízdě a vozidlo by nebylo pojištěno, veškerá způsobená škoda půjde k tíži vlastníka vozidla.
  • při změně vlastníka vozidla nedochází automaticky k zániku zákonného pojištění vozidla, ani k jeho přechodu na nového vlastníka, k zániku dochází až v okamžiku, kdy původní majitel oznámí prodej vozidla své pojišťovně.
  • prodávající musí změnu vlastnictví vozidla ohlásit nejen na registru vozidel, ale také u pojišťovny, u které má sjednáno povinné ručení
  • vlastník vozidla má zákonnou povinnost do 14 dní od zániku pojištění uzavřít nové pojištění. Reálně je však potřeba uzavřít pojištění ihned po koupi.
  • Pozor, neexistuje žádná ochranná lhůta! (i za těch několik dnů bez pojištění Vám ČKP naúčtuje sankční poplatek)
  • Pokud nemá v úmyslu vozidlo provozovat, pak musí odevzdat tabulky SPZ a osvědčení o registraci vozidla do tzv. depozitu na registru vozidel.

K sjednání pojištění máme možnost výběru z celé řady pojišťoven. Rozdíl mezi pojišťovnami je samozřejmě v cenách, ale rozdíly jsou i v poskytování asistenčních služeb, v doplňkovém pojištění, v nabízených slevách a výhodách k pojištění, i ve způsobu likvidace pojistné události. V dnešní době již nejsme odkázáni na koupi ručení od pojišťovny, kterou Vám nabídnou v bazaru (u autoprodejce) nebo k zdlouhavému obíhání poboček pojišťoven. Můžeme využít z pohodlí domova on-line srovnání povinného ručení na internetu, které provede během několika vteřin kalkulaci cen a spočte nejvýhodnější varianty pojištění vozidla.