Test: nejlepší zimní pneu

Pomalu se blíží čas, kdy budou muset motoristé přezouvat letní pneumatiky na zimní. Je třeba zkontrolovat, jestli je dezén dostatečně hluboký a není již příliš sjetý. Pokud ano, pak nezbývá nic jiného než si pořídit nové zimní pneumatiky. Které však budou nejvhodnější?

Jízda na zimních pneu v létě se nevyplácí

Nechce se vám stejně jako mně pneumatiky stále přezouvat, takže celoročně jezdíte na těch zimních? Pak vám ale jistě nevadí vyšší spotřeba paliva a s ní spojené i vyšší výdaje jeho nákup. Určitě jste obeznámeni s tím, že brzdná dráha zimních pneu na letní silnici je delší, přilnavost a ostatní jízdní vlastnosti horší. Zimní pneumatiky jsou také hlučnější. Je to pochopitelné. Zimní pneumatika je vyrobená ze směsi, jež je určena do chladnějšího počasí. Tohle všechno vím, ale jsem řidič, který  během roku nenajezdí tisíce kilometrů, takže zvýšené výdaje za benzín mě moc netíží.

Které zimní pneumatiky si vybrat?

Letos jsem po podrobném průzkumu zjistila, že zimní pneumatiky, na kterých jsem až doposud jezdila, mají svá nejlepší léta za sebou. Budu se muset podívat po nových. Z ekonomických důvodů jsem se dívala hlavně po těch zimních pneumatikách, jež mají nejlepší poměr cena/výkon. Zaujala mě Barum Polaris 3, která má dobrou akceleraci na zasněžené vozovce a nízkou úroveň opotřebení. To samozřejmě potřebuji, když mám na ní jezdit celoročně.

Jako druhou alternativu jsem si vybrala Matador MP 54 Sibir Snow, jež má zlepšený záběr na sněhu a také lepší brzdné vlastnosti v zimě. Často jezdím po chemicky neošetřené silnici, tudíž jsou to vlastnosti, které oceňuji. Stejně jako předešlá zimní pneumatika má i tato snížené opotřebení a vyšší komfort jízdy. Oproti své předchůdkyni MP 52 Nordicca Basic disponuje evolučním agresivním designem dezénu s lepšími jízdními vlastnostmi.