Nezbytnou součástí pánského obleku je nejčastěji klasická kravata, kterou je možné nosit k téměř jakékoliv příležitosti. Jsou ovšem chvíle, kdy se motýlek hodí daleko více. Znáte historii vzniku této ozdoby pánského šatníku? A víte, kdy je vhodné si ho vzít na sebe?
Nosit se motýlky začaly v městě módy
Historie pánských motýlků se začala psát pravděpodobně v 17. století, a to je v jeho první polovině. V té době se do módy dostaly také kravaty. Důvod nošení motýlků byl původně dost prozaický. Vojáci, kteří pocházeli z Chorvatska, si límce u košil vázali pomocí šátků, aby jim pěkně držely u těla a nijak nepřekážely. Tato móda se ujala a světlo světa zřely motýlky k obleku. V průběhu 19. století získaly na stále větší popularitě. Tzv. black tie, černý motýlek, si poprvé na sebe vzal v 60. letech 19. století následník britského trůnu. Dnes se z něho stala běžná součást formálního pánského oblečení.
Pánské motýlky v současné době
V současnosti jsou pánské vázací motýlky elegantním doplňkem obleku pro společenské události, jako je například návštěva plesu či divadla. Nezřídka si ho berou na sebe ženichové na svou svatbu. Pro tuto příležitost se hodí motýlky ve světlejších barvách. Motýlky jsou také součástí pracovních uniforem číšníků nebo krupiérů. Ačkoliv se nejčastěji oblékají do formálních obleků, jako je smoking či frak, lze motýlky nosit i jako součást poloformálního oblečení, a dokonce i jako součást volnočasového oděvu.
Jaké druhy motýlků existují
Klasikou mezi motýlky jsou vázací. Zde je třeba se naučit je správně vázat. Šířku motýlku je nutné volit obvykle podle vzdálenosti mezi okraji obočí. Rozhodně by neměl být větší, a ani menší by nevypadal nejlépe. Kromě vázacích existují i předvázané motýlky připevněné na pásku nebo sponě. V obchodech lze narazit na kovové či dřevěné motýlky, jež jsou designovou záležitostí.