Dětské kolo – jak vybrat to pravé?

Pokud chcete, aby vaše děti měly rády sport, je potřeba vybírat sportovní doplňky a vybavení nejen podle toho, jak vypadají, ale hlavně podle jejich funkčnosti. Zejména pro děvčata často vybíráme produkty tak, aby se jim líbily. Často přitom zapomínáme na to, že pokud jim nebudou dobře sloužit, používat je nebudou, ani kdyby byly nejkrásnější na světě. I dívčí kolo 24 může být krásné, stylové a velmi kvalitní.

Číslice 24 odkazuje na velikost jízdního kola. Je to zároveň velikost zapletených kol v palcích. Jedná se o největší dětskou velikost, juniorské kolo, po němž už následují velikosti pro dospělé.

Jak poznáte, že je tato velikost vhodná pro vaše dítě?

Obecně je to kolo pro děti, které jsou vysoké 127 až 142 cm. Ověříte to, pokud postavíte dítě rozkročmo nad horní trubku rámu. Pokud má nad rozkrokem asi 5 centimetrů volného místa, je to velikost správná. Také by mělo dosáhnout na řídítka bez nějakého natahování a napínání rukou. A samozřejmě musí dosáhnout na pedály, což se dá ještě korigovat případným zvýšením nebo snížením sedla.

Vybavení, které oceníte vy, ocení i vaše děti

Protože jsou tato juniorská kola zmenšeninami kol dospělých, vybírejte takové jízdní kolo, jaké byste podle svých dosavadních zkušeností vybrali sami sobě. Juniorská kola totiž mohou mít i odpruženou vidlici a samozřejmostí je přehazovačka a dvě pákové brzdy.

Ani vám by určitě nedělalo radost kolo, které má velikou hmotnost. Nastanou případy, kdy kolo musíme nést nebo táhnout do kopce. Těžké kolo nikdo vláčet nechce, a to rozhodně nebudou chtít ani vaše děti! Není nad lehké kolo, se kterým se snadno manipuluje, nemáme pravdu? Pořiďte i svým dětem lehounké kolo, na kterém bude radost jezdit i si ho jen vést po chodníku.

Zaměřte se také na to, jaké značky jsou použité na komponenty a vsázejte na kvalitu. I vy to přeci děláte a věřte, že i špatnou přehazovačkou s málo převody můžete jízdu na kole dítěti pěkně otrávit.

Nechte dítě, ať si své nové kolo vyzkouší

Není nad vlastní zkušenost. Každý výrobce vám bude tvrdit, že jím nabízené kolo je jedno z nejlepších. Nechte ale vaše dítě, ať si to samo ověří! Ať si kolo zvedne, poponese, potěžká. Ať si na něj sedne, projede se. A pokud mu bude vyhovovat, kupte ho. Bude mít pocit, že si ho samo vybralo, ponese za něj zodpovědnost. A pak mu to případně lze připomenout, když ho náhodou chtít nebude.

Chrániče a helmy rozhodně ANO

Bezpečí je nejdůležitější a i vaše děti by to měly vědět. Nenechte nic náhodě, vybavte je praktickou a lehkou helmou a případně i chrániči na kolena. Dělají se různé motivy jak pro holky, tak pro kluky, ze kterých si určitě vyberou.