Hromosvod ochrání váš majetek. A vám může zachránit holý život!

Letos to ale pěkně bouří, nezdá se vám? A jestlipak na domě máte funkční hromosvod? Pokud ne, měli byste to co nejdřív napravit. 

Úder blesku do domu nevybaveného hromosvodem může mít velmi vážné následky. Nejenže může naprosto zničit všechny elektrospotřebiče, které v době úderu byly zapojené v síti, ale také může zapálit střechu a s ní i celý dům. To samé se přitom může stát, pokud hromosvod není v pořádku. Naprosto nefunkční je třeba hromosvod napadený korozí, nebo jinak poškozený. Z tohoto důvodu je vhodné hromosvody v pravidelných intervalech (zhruba jednou za pět let) revidovat. A pokud hromosvod na domě ještě nemáte, zcela určitě byste si ho měli pořídit. 

Co to je hromosvod? 

Jedná se o zařízení, které váš dům ochrání před destrukcí způsobenou úderem blesku. Skládá se ze tří částí: střešní, svodové a uzemňovací soustavy. Jak funguje? V podstatě jednoduše. Střešní neboli jímací část (tyč) v případě zásahu úder blesku zachytí a bezpečně svede do uzemňovací soustavy. 

Na koho se obrátit? 

Na montáž hromosvodů se již osmým rokem specializuje například firma Hromo Elektro, která má s montáží hromosvodů patřičné zkušenosti. Na svém kontě má stovky úspěšných realizací na rodinných a panelových domech stejně jako průmyslových a občanských objektech. 

Jak probíhá montáž? 

Prvním krokem je montáž jímače, který se umísťuje na takové místo, aby pokud možno ochránil co největší plochu střechy. Na jedné střeše ale jich je většinou zapotřebí několik. V druhém kroku následuje montáž svodů spojujících jímač se zemí. Právě na tomto místě dochází k bezpečnému svodu blesku do země. Nesmírně důležité je správné uzemnění blesku, jedině tak bude schopen odvést elektrický výboj. Součástí montáže hromosvodu proto jsou i patřičné zemní práce

Zaměřeno na materiál

Podceňovat byste neměli ani materiál hromosvodu, respektive jeho střešní části. Ta může být ze slitiny hliníku a duralu, nerezová, měďěná či z pozinkové oceli. Nejlevnější je pozinkovaná ocel. Protože ale rychle koroduje, renomované firmy (včetně Hromo Elektro) s ní nepracují. Kvalitnější a zároveň cenově dostupná je slitina hliníku a duralu. Následuje hromosvod nerezový, a nejdražší je ten měděný.