Investujte do nového kotle s rozumem

Možná i vy vytápíte svůj dům pomocí kotle na tuhá paliva, stejně tak, jak to činí bezmála 700 tisíc českých domácností.
Jak již číslo napovídá, nejste rozhodně výjimkou, zájemců o tento způsob vytápění naopak neustále přibývá. Jedná se zejména o ty, kteří chtějí přejít na topení dřevem.
To by jistě byl fakt potěšující, špatnou zprávou však zůstává, že většina kotlů, jimiž jsou naše domácnosti vybaveny, jsou staré a emisně nevyhovující modely. Právě jim „vděčíme“ za znečištěný vzduch v obcích, kde žijeme.
Velké typy zastaralých kotlů s výkonem 10-300kW budete v takovém případě muset vyměnit za modernější. Vzhledem k nemalé investici s tím spojené se vám možná budou hodit některé termíny a rady.
Příslušné obecní úřady budou mít povinnost kontroly kotlů do 31. 12. 2013, ale ještě do počátku zimy 2022 budete mít možnost provést fyzickou výměnu nevyhovujícího kotle. Zdá se tedy, že je času dost.
Mezitím však nastanou další možná nepříjemné změny.
– Již od ledna 2017 může příslušný obecní úřad požadovat předložení revizní zprávy od majitele kotle na tuhá paliva, a to pod pokutou 20 000Kč v případě, že byste nebyli ochotni toto potvrzení dodat
– Od září 2022 bude povinnost splnění parametrů 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5 platná pro všechny kotle s výše uvedeným výkonem. Pokuta při nesplnění? 50 000Kč.
– Používáte s oblibou zakázaná paliva? Čekejte stejnou pokutu.
– Již nyní se při podezření na to, že neužíváte paliva k topení v kotli určená, mohou vaši spoluobčané obrátit na příslušný odbor obecního úřadu se stížností.
Dobrou zprávou jistě je, že od příštího roku budete moci v obchodech zakoupit už pouze kotle 3. třídy a vyšší, od roku 2018 pak dokonce již jen kotle od 4. třídy emisní normy. Stojíte-li tedy nyní před otázkou pořízení zcela nového kotle, jistě se vyplatí poradit se s odborníkem o nákupu tak, aby byl pro vás rozumnou investicí i do let příštích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.