Jak na ekologickou likvidaci vozidla? Co si musíte zajistit a jak

Automobil slouží řadu let a jednou přijde okamžik, kdy už nemá cenu investovat do jeho opravy. V takovém případě přichází ke slovu jeho ekologická likvidace. Celý proces je nutné absolvovat proto, aby bylo možné auto odhlásit z registru vozidel a zrušit povinné ručení. Dokud nebudete mít v ruce potvrzení o likvidaci, tyto úkony neuděláte. Pojďme si vysvětlit, jak byste měli správně postupovat.

Domluvte si návštěvu pracovníků z autocentra

Dejme tomu, že váš vůz už opravdu dosloužil a jeho drahá oprava se vám již nevyplatí. Měli byste kontaktovat autorizované autovrakoviště, které má povolení od ministerstva životního prostředí k likvidaci vraků automobilů. Většinou stačí zavolat a nahlásit svou adresu, protože si pro váš vůz přijedou a své náklady odtáhnout zlikvidovat. To je vcelku výhodné, protože řada aut je na tom z hlediska svého technického stavu již tak špatně, že jsou nepojízdná. Odpadá vám tedy nutnost si obstarat odtahovou službu.

Co byste si měli nachystat a co naopak dostanete

Pracovníci autovrakoviště jsou oprávněni si zkontrolovat údaje o vozidle, jež jsou uvedeny ve velkém technickém průkazu. Ten je třeba jim předložit zároveň s vaším občanským průkazem. V situaci, kdy je majitel vozidla nepřítomen při jeho předání autovrakovišti, je třeba se prokázat plnou mocí. Na základě těchto dokladů vám pracovníci výkupu autovraků následně vystaví bezplatně potvrzení o ekologické likvidaci vozu. Katalyzátor v autě může být také předmětem výkupu. Na ceně se můžete domluvit s pracovníky autocentra.

Co budete potřebovat k odhlášení vozidla

Až budete mít v ruce protokol o ekologické likvidaci vašeho automobilu, můžete zajít ho odhlásit z veřejného registru vozidel. Na úřadě po vás budou chtít občanský průkaz, malý a velký technický průkaz, 2krát SPZ vozidla a protokol o převzetí autovraku do zařízení určeného ke sběru vraků aut.