Jak půjde refinancování hypoték v roce 2014?

Máte svůj vlastní rodinný dům nebo byt, na který jste si brali hypotéku? V dnešní době zcela běžná věc. Nicméně se v poslední době stále více skloňuje pojem refinancování hypotéky. A týká se to právě váš všech, kterým v příštím roce 2014 končí fixační období. Proto byste se měli zajímat o to, co to pro vás může znamenat a udělat si určitý obrázek a povědomí o tom, kde pro vás může být splácení hypotéky nejvýhodnější.

V prvé řadě si ujasněme, co vlastně refinancování hypotéky představuje? Jedná se v podstatě o splácení stávajícího hypotéčního úvěru, který po konci fixačního období splácíte dále, ale za mnohem výhodnějších podmínek. V praxi to můžete znamenat přechod z banky X do banky Y. Refinancování tedy nabízí takové podmínky, které pro vás budou lepší, obvykle souvisí s nižší úrokovou sazbou. Tento krok však můžete podniknout pouze tehdy, kdy vám končí ono fixační období.

Dle článku z Měšec.cz jsme se dočetli, že v příštím roce 2014 budou hypotéky opět výhodné, než tomu bylo v minulosti. Hned na začátku nového roku lze očekávat, že banky vytasí své zbraně a zvolí zajímavé věci v oblasti nabídky úrokové sazby. Zároveň budou čekat, s čím přijde konkurence. Je pravděpodobné, že banky budou chtít navázat na úspěšný rok 2013 a vzhledem ke konkurenci ještě mírně úrokové sazby stlačí. A právě refinancování hypoték bude hrát významnou roli. Dle odhadů by měla končit fixace zhruba 100 000 hypoték, možná budete mezi nimi i vy a máte šanci si zajistit na další roky mnohem lepší budoucnost. Budete si moci nastavit takové podmínky, které vám budou vyhovovat více, zejména z pohledu úspor na splátkách. Na poklesu úrokových sazeb můžete každopádně vydělat.

Na refinancování hypoték se musí připravit všechny bankovní instituce a vy byste se měli zajímat o to, u které z nich se vám vyplatí nejvíce. Jestliže se na finančním trhu nikterak neorientujete, můžete si nechat klidně poradit některým z finančních poradců. Připravte se dostatečně dopředu, abyste pak svého rozhodnutí nemuseli litovat.