Jak vybrat správnou půjčku?

Finanční trh je rozmanitý a je velmi obtížné se v nabídce finančních společností zorientovat. Celá řada společností nabízí téměř srovnatelné produkty, které se liší hlavně v obchodních podmínkách či přístupu ke svým klientům. Ohlídejte si základní náležitosti a fakta. Jedině tak předejdete podvodníkům a sjednáte si výhodnou půjčku. V dnešním článku se podíváme, jak správnou půjčku vybrat.

Nejprve půjčky porovnejte, vyhodnoťte, až potom se rozhodněte. Přesně tento postup vždy dodržte. Na internetu existují rovné online srovnávače, které vám porovnají jednotlivé půjčky. Záleží však na tom, zda chcete půjčku účelovou a neúčelovou. Dále se zaměřte na dobu splácení, velikost úroku a RPSN. Všechny tyto parametry byste při vyhodnocení půjčky měli zohlednit. Je rozdíl, zda se vám zamlouvá půjčka na auto či neúčelová půjčka, protože neúčelovou půjčku použijete na cokoliv, ale půjčku na auto pouze na koupi vozidla.

Než si půjčku sjednáte, měli byste se zaměřit nejen na samotnou úrokovou sazbu, kterou budete platit za půjčení. Ale také se podívejte na RPSN, což je roční procentuální sazba nákladů. Úrok představuje pouze procentuálně vyjádřený podíl toho, kolik navíc zaplatíte nad půjčenou částku. Ale úrok nezahrnuje poplatky a další částky, jež je nezbytné při půjčce platit. Tyto náklady zahrnuje RPSN.

Pozor na obchodní podmínky

Než podepíšete úvěrovou smlouvu, poctivě si přečtěte obchodní podmínky. Zpravidla jsou obchodní podmínky sepsány na několik stránek. Bývají napsány hustě a malým písmem, ale je potřeba si je pročíst, protože se vším, co je v obchodních podmínkách stanoveno, souhlasíte. V obchodních podmínkách jsou uvedena pravidla, jak budete platit půjčku, jak bude půjčka fungovat a podobně. Také některý autobazar nabízí přímo svou spotřebitelskou půjčku, u které byste měli být také obezřetní.

Úvěrovou smlouvu podepište až po důkladném prostudování. Pokud si totiž sjednáte účelovou půjčku, můžete ji použít pouze na koupi například automobilu, ale už z ní nekoupíte zimní pneumatiky. To by mohl být pro vás problém. A tak se zaměřte i na účelovost půjčky.