Jak ušetřit za plyn? Klíčový je výběr kotle

Plyn je sice levnější než elektřina, ale stále představuje významnou výdajovou složku domácnosti. Jestliže vám vyúčtování dělají vrásky na čele, vezměte si k srdci následující tipy – prozradíme vám, jak na plynu výrazně ušetřit a stáhnout účty na minimum.

Čas na změnu kotle

Moderní plynové kotle jsou mnohem efektivnější než v minulosti. Pokud stále využíváte obstarožní kotel s účinností pod 80 %, zvažte výměnu za úspornější a účinnější kondenzační variantu. Investice se vám vrátí poměrně rychle a s trochou štěstí si pomůžete některým z dotačních programů (Kotlíková dotace, Nová zelená úsporám).

Správné nastavení bojleru

Na jakou teplotu nahříváte vodu? Nastavíte-li bojler na úsporný režim (45 – 55 °C), zajistíte, aby většinu času neběžel naprázdno a nemuseli jste vodu ředit studenou. Také v tomto případě zaznamenáte úsporu na vyúčtování.

plynové kotle

Pravidelný servis

Ačkoliv je cena plynu oproti elektřině o poznání nižší a dokonce je plyn statisticky bezpečnější, nezapomeňte na pravidelný servis. Plynaři a topenáři Ostrava z řemeslnického cechu EKOMPLEX připomínají, že díky pravidelným kontrolám udržíte spotřebiče v dobrém technickém stavu a zajistíte bezproblémový chod. Servisní a instalatérské práce vám ušetří kolem 2 % nákladů a zároveň zajistí vyšší bezpečnost provozu.

Naučte se levně vařit

Nemáme na mysli vařit z levných surovin, ale spíše energeticky nenáročné vaření. Budete-li používat pokličky, zabráníte teplu, aby unikalo do okolí, a ušetříte zhruba polovinu energie. Velmi úsporné je vaření v tlakovém hrnci – zabere jen třetinu obvyklého času. A vyhoďte hrnce s nerovným dnem, ty mohou proces přípravy jídla výrazně prodražit. To samé platí o příliš malém hrnci na velkém hořáku.

chytryportal.cz_ekomplex_02

Změna tarifu

Poslední tip souvisí se změnou dodavatele. Využijte litého konkurenčního boje a ušetřete až několik desítek procent tím, že přejdete k levnější konkurenci. Anebo jen „zatlačte“ na svého stávajícího dodavatele – jistě vám ochotně sleví za věrnost.