Jak vybrat férovou nebankovní půjčku?

Nemusíte na nic dlouho čekat, v dnešní době se s půjčkami setkáte doslova na každém rohu. Zvláště ty nebankovní pak slibují rychlost vyřízení v řádu minut a často také podobnému tvrzení dostojí. A jak si vybrat tu nejlepší, která bude současně zcela transparentní? Stačí se držet několika bodů, které jsou zcela zásadní a neustupovat z nich. Je nutné si zkrátka prověřit, s kým vlastně jednáte, protože to je až na prvním místě…

Nejen úroky tu hrají svou roli

Když se řekne půjčka, mnohým se jako první asociace vybaví úroková sazba. To je sice zcela správně, ale pozor! Nejde automaticky o jedinou cifru, o níž byste se jako zájemci o úvěr měli zajímat, je tu totiž ještě RPSN. A musíme dodat, že napoví ještě o něco více, protože bere v potaz nejen úroky, ale i další poplatky, které tu na spotřebitele čekají. Pokud dáte k sobě úrokovou sazbu a RPSN, dá se na první pohled posoudit, o kolik přeplatíte jistinu půjčky a jestli nebudou ony poplatky nasazené příliš vysoko. To je přeci u jakékoliv půjčky hodně důležité, že? Výběr správné půjčky se tedy v první řadě točí kolem čísel.

Požádejte o pomoc internet

Když si chcete dobře vybrat, je to jednoduché – bez nějakého rámcového srovnání to nepůjde. A můžete také přijít o peníze, tedy přinejmenším o pár stokorun. I takové totiž mohou být rozdíly v tom, o kolik vlastně přeplatíte jistinu půjčky. Pak máte mnohem jasněji, mějte také na paměti, že opravdu férový poskytovatel nikde nic neskrývá a řekne vše dopředu. Pak už jen srovnáte pár čísel a je zřetelné, kde je nabídka nejvýhodnější, kde je číslo dvě a kde naopak se ani nevyplatí o půjčku žádat, protože je na trhu mnohem zajímavější alternativa. A kdo by nechtěl ušetřit nějaké peníze, a to i kdyby šlo o několik desetikorun, že?

Co ještě vzít v potaz?

Nikdy se nerozhodujte ukvapeně, všechno si pořádně promyslete. Protože srovnání půjček na internetu je otázkou minut, měli byste strávit více času tím, že budete rozvažovat a promýšlet, klidně i na rodinné radě. Půjčky online totiž nejsou jen o tom, že vyplníte formulář a nejdéle za čtvrt hodiny bude vše u konce. O poskytovateli byste si totiž měli i něco zjistit, například teď mluvíme o…

  • Kdo vlastně stojí za firmou, s níž chcete spolupracovat? Jde o férového poskytovatele, známého tuzemským spotřebitelům už přinejmenším pár měsíců, ale lépe několik let?
  • Nabízí vůbec nějaké doplňkové služby? Pravděpodobně ano, ale otázkou je i jejich rozsah. Pokud je možné odložit splátky o další týden nebo si půjčku dokonce pojistit, je to výhoda.
  • Zná jej i vaše okolí? Poskytovatel by měl mít nějaké reference. Pokud jsou v drtivé většině pozitivní, rozhodně to bude dobrá volba. Když ale zjistíte, že je tu hodně problémů, ruce pryč!