Jaký je rozdíl mezi netbookem a notebookem

Ačkoli vypadají podobně, jedná se o dvě různá zařízení, mezi nimiž najdeme určité rozdíly. Koneckonců i účel jejich použití se liší. Notebook je osobní počítač, ve kterém jsou přímo zabudované systémové jednotky i monitor. To oproti klasickému počítači přirozeně usnadňuje přenášení a dává možnost použití notebooku kdekoli. Pokud jde o rozměry, nejčastěji se pohybují v hodnotách 15,6 palce. Nejmenší možný rozměr je 14 palců a největší pak 21 palců. Netbook je v podstatě totéž, co notebook jen v menším a ještě mobilnějším provedení. Jeho úhlopříčka nepřesahuje 12 palců, přičemž menší modely dosahují velikosti jen 8 palců. Hmotnost je jen něco málo přes jeden kilogram, což z něj dělá ideální počítač do kabelky.

Nevýhody notebooku jsou v baterii

V čem se tedy liší? Především ve svém účelu. Notebook sice máme možnost kamkoli přenést a vedle práce a studia na něm hrát i hry, horší je to s výdrží baterie. Ta vydrží nabitá maximálně něco okolo šesti hodin. Při sledování filmu nebo četném surfování po internetu pak může baterka křičet „hlady“ už po dvou až třech hodinách. Samozřejmě se můžete velmi jednoduše připojit k elektrické síti. Z přenosného počítače se tak rázem stává počítač nepřenosný a vy jste najednou vázáni na to, sedět na jednom místě.

Moderní netbook

Netbook díky své menší velikosti a tím pádem i menší spotřebě vydrží nabitý déle. Výrobci udávají hodnoty v rozmezí od tří do devíti hodin, přičemž průměrná hodnota je pět až šest hodin. K projíždění internetových stránek, jednodušší práci a základním hrám je netbook ideální. Pokud byste na něj měli vyšší požadavky, nemusí je utáhnout. Netbooky byly zkrátka vytvořeny speciálně pro lidi, kteří upřednostňují výdrž baterie a flexibilitu před výkonem.

Rádi byste si notebook nebo netbook pořídili, ale nemůžete si jej dovolit? Zkuste se podívat na levné notebooky nebo repasované počítače.