Kupujete ojetinu a chcete jezdit levně? Vybírejte s rozmyslem, emoce do toho netahejte!

Když není dost peněz na nové, vždy můžete zavítat do bazaru a poohlédnout se po něčem dostupnějším. Pro někoho je koupě staršího automobilu jasnou volbou byť jen z důvodu velmi rychlého poklesu ceny. Pro představu – cena nového auta každoročně klesá zhruba o deset procent a v případě luxusních vozů je pokles hodnoty ještě rychlejší. A právě to je důvod, proč se spousta lidí nakonec rozhodne pro úplně jinou značku, vždyť koho by nelákalo stylové auto se silným motorem a skvělou výbavou? Měli byste však vědět, že takové rozhodnutí se může v budoucnu hodně prodražit.

Pokud jsou vaší prioritou nízké provozní výdaje, měli byste se zaměřit vozy, které jsou podle statistik spolehlivé a nevyžadují častý zásah servisního technika (ovšem pozor – i ten největší „držák“ potřebuje pravidelnou údržbu!).

Pamatujte, že ani ten nejlepší autobazar vám neposkytne záruku na běžná opotřebení – proto si dobře spočítejte, zda budete mít dostatek finančních prostředků na údržbu a opravy.

Z hlediska budoucích výdajů byste měli zohlednit cenu náhradních dílů. Pořídíte-li si starší vůz značky Mercedes-Benz, možná si budete na chvíli připadat, že jste se díky němu katapultovali do lepší společnosti, ale jen do chvíle, kdy se s autem vypravíte do servisu. Vozidla značek Škoda a Volkswagen sice nejsou tak prestižní, ovšem ceny náhradních dílů jsou v úplně jiných relacích.

autobazar

Zároveň se zamyslete nad velikostí vozu. Autobazary Praha jsou plné velkých SUV – a jistě je skvělý pocit jezdit v prostorném voze, ale musíte se smířit s větší spotřebou a tedy i navýšením provozních nákladů. Nabízí se otázka, zda by vám nestačil menší vůz s úspornějším motorem.

Resumé? Než z autobazaru odjedete s naleštěným sporťákem či obrem, který „žere i trávu kolem silnice“, chopte se kalkulačky a spočítejte si to. Raději dvakrát, ať svého rozhodnutí nelitujete.