Kvalitní geotextilie jsou dnes nepostradatelné pro stavbu i zahradu

Stavební technologie i technologie úpravy zahrad se v posledních desetiletích zcela zásadně změnily, a to i díky geotextiliím. Ty jsou dnes nepostradatelnými a zkvalitňují výsledek různých stavebních a zahradních prací, či zvyšují jejich životnost.

Stavebníci si kvalitně odvedenou práci v mnoha oblastech neumí bez geotextílie vůbec představit. Jde o netkané, tkané i pletené materiály, které po aplikaci nabízí separační, filtrační nebo ochranné vlastnosti. Geotextilie prodává KMK Stavebniny&Železářství s prodejnami v Praze Uhříněvsi a v Říčanech u Prahy.

Jak si vybrat vhodné geotextilie?

Geotextilie nabízí různé funkce. Ty z přírodních vláken, obvykle z jutových, kokosových a jiných přírodních, mají jenom dočasnou životnost, zejména při užití v exteriéru. Hodí se v zahradě pro zakrývání rostlin jako ochrana před mrazem, ale i coby dočasná textilie na zpevnění svahů, dokud nezakoření rostlinstvo a funkční zpevnění nepřevezme samo. Pro trvalé instalace se hodí syntetické geotextilie. Tyto lze využít i přímo do stavebních konstrukcí. Geotextilie mají schopnost odolávat bakteriím, plísním, obvykle i různým kyselinám či rozpouštědlům.

Síla geotextilií často rozhoduje o jejich využitelnosti

Geotextilie se obvykle prodávají od gramáže 100 g/m2 až do 600 g/m2. Nejnižší gramáže se využívají například ve skladbě střešního pláště. Střední gramáž je ideální coby separační vrstva, kde se vyžaduje, aby dva materiály nepřišly do vzájemného kontaktu. Ty nejsilnější geotextilie 500 g/m2 a více se hodí na podložky pod dlažby, ale i v jezírkách jako filtrační vrstva i ochrana hydroizolace před vrchní zátěžovou vrstvou, například z kačírku. Využití mají i ve skladbě zelených střech.

Co však při stavbě použít, když nám jde i o tepelnou izolaci?

Jako tepelná izolace se používá extrudovaný polystyren. Tento typ polystyrénu má též vysokou pevnost v tlaku, je nenasákavý a skvěle odolává zemině, hlodavcům, hmyzu i plísním. Nevadí mu proto ani styk se zemí. I tento materiál, například extrudovaný polystyren 100mm, navíc za dobré ceny, nabízí KMK Stavebniny&Železářství.