Letní nebo univerzální pneumatiky?

Vybrat si mezi každoroční výměnou letních a zimních pneumatik nebo použitím univerzálních pneumatik není snadné. Obě varianty však mají několik klíčových vlastností, díky nimž je rozhodování jednodušší.

Výhody celosezónních pneumatik

Univerzální, nebo-li celosezónní pneumatiky, mají hned několik výhod. Přezouváte je, až když je pneumatika opotřebená, což znamená, že nemusíte řešit výměnu pneu s každou změnou ročního období. Především před začátkem zimy bývají pneuservisy přeplněné a pokud potřebujete s výměnou pneumatik pomoci, je nutné se objednat s dostatečným předstihem. Univerzální pneumatiky vám také ušetří místo. Při užívání zimních a letních pneumatik je vždy potřeba mít jednu sadu pneumatik někde uschovanou. V pneumatikách a discích jsou také uloženy nemalé finanční prostředky. Použitím celosezónních plášťů lze náklady snížit až na polovinu.

Výhody letních pneumatik

Univerzální pneumatiky se snaží tvořit rozumný kompromis mezi letní a zimní specifikací. Právě kvůli těmto kompromisům mohou nastat problémy. Pneumatiky se například v létě budou opotřebovávat více než speciální letní pneumatiky. V případě velkých kilometrových nájezdů při vysokých venkovních teplotách se bude hloubka dezénu zmenšovat výrazně rychleji než u letní pneumatiky.

I při velmi silných deštích budou mít navrch letní pneumatiky. Jejich dezén je totiž lépe uzpůsoben odvádění vody zpod kol a zajištění trvalého kontaktu s vozovkou. Obzvláště při dálničním provozu za deště bude mít letní pneumatika značnou výhodu.

Záleží na použití vozu

Univerzální pneumatiky vám rozhodně ušetří spoustu práce a starostí s každoročními výměnami. Pokud ale s autem v letním období absolvujete dlouhé cesty nebo v zimě navštěvujete horské oblasti, bude vhodnější měnit zimní a letní pneumatiky.

Jestliže váš vůz slouží spíše k městskému a příměstskému ježdění, potom budou univerzální pneumatiky vhodnou alternativou. Při nízkých nájezdech vydrží dlouho a jejich kompromisní charakter nečiní v městském provozu problém. Jako vždy tedy záleží na vašich prioritách a určení vozu.