Tachografy – analogové modely nahrazuje digitální podoba

Na první pohled nezajímavá a přesto velmi nezbytná součást každého vozidla nad 3,5 tuny, které podléhá směrnicím a zákonům vyžadujících zaznamenávání důležitých údajů o jízdě. Přesně tak by se dal definovat tachograf, který důvěrně znají všichni řidiči nákladních aut nebo kamionů. Klasickou analogovou verzi, která zapisovala údaje na papírové kotouče, nahrazuje modernější a pohodlnější varianta – digitální tachografy se zapisovačem na čipovou kartu.

Zapisovaná data

Digitální tachografy přenášejí signál zápisu elektronicky, a vy si díky tomu můžete přečíst údaje, jako jsou doba vaší jízdy, odpočinku nebo ujetá vzdálenost. Přechod z analogového tachometru na nový digitální tachograf znamená značnou úsporu času i peněz. Nebudete totiž nadále potřebovat archivační šanony se zápisy z jízd a cest. Bohatě postačí běžný počítač s nainstalovaným softwarem pro stahování dat z digitálních tachografů a programem na vyhodnocování dat.

Tachograf je nejčastěji umísťován do přístrojové desky, protože jeho rozměry odpovídají klasickému autorádiu. Digitální verze zaznamenává rovněž další podstatné údaje, jako jsou překročení povolené rychlosti a ujeté vzdálenosti v nastaveném časovém úseku. Všechny jmenované údaje jsou zapisovány na kartu řidiče, která je zabezpečena čipem a musí být správně označena fotografií a jménem řidiče, číslem řidičského průkazu a v neposlední řadě také podpisem.

Přehled o spotřebě paliva

Mnoho řidičů sleduje svou spotřebu paliva a zjišťuje tak nejen výkon, ale i možnosti svého vozidla. Chytrou pomůckou se může stát například EMD eco zajišťující měření spotřeby paliva u vozidel s řídícími jednotkami vstřikování paliva. Produkt lze použít dokonce u vozidel vyrobených od roku 1995 a zajistit tak značnou úsporu paliva a financí. Zjištěná data o spotřebě paliva můžete lehce přenést do svého počítače a vést si jasnou evidenci. Přístroj zobrazuje kromě měření spotřeby také spotřebu okamžitou.