Pořizujete nová okna? Která budou nejlepší?

Fouká vašimi starými okny do domu nebo bytu? Pak možná přišel čas je vyměnit. V takový moment je pak asi nejdůležitější promyslet, jaký typ oken a jaký materiál pro ně zvolit. Plastová, dřevěná, hliníková či špaletová okna? Která budou pro vás nejlepší? Je těžké se rozhodovat bez dostatku informací, proto jsme vám připravili krátký přehled o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů oken.

Dlouhodobá investice

Pořízení nových oken představuje dlouhodobou investici, která by se vám měla vyplatit. S tím obvykle souvisí hlavně úspory za energie, díky nimž se vám vynaložené náklady vrátí. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je koupě plastových oken. Pokud jsou vyrobena z kvalitních profilů, nabízejí spokojené používání po desítky let s tepelnou úsporou a zvukovou izolací. Jestliže se rozhodnete pro plastová okna, budete mít k dispozici vzorkovník se širokou škálou barev, a to včetně imitací dřeva. Tato okna zaručují snadnou údržbu a čištění.

Přírodní materiál

Dřevěná okna patří mezi léty ověřenou klasiku. Jestliže nehlídáte tolik rodinný rozpočet a nevadí vám, že za ně vynaložíte více financí než za okna plastová, pak ta dřevěná jsou ideálním řešením tam, kde je nutná silná izolace. Díky nim navíc získáte architektonický prvek, jehož krása tkví v přírodním materiálu, jakým dřevo bezpochyby je.

Luxusní vzhled

Jestliže vás neoslovila ani plastová, ani dřevěná okna, protože máte atypický a nadstandardní formát skel, pak jděte do hliníkových oken. Jsou vysoce mechanicky odolná a pevná. Hliníková okna se hodí hlavně pro exkluzivní moderní novostavby, jimž dodají luxusní vzhled.

Historické budovy

Bydlení v památkově chráněné části měst je příjemné. Hřeje vás pocit, že váš dům už mnohé zažil, a přece ještě dobře slouží. Problém přichází tehdy, když ho chcete modernizovat. V tomto případě je nutné se domlouvat s památkáři. Moderní špaletová okna nijak nenarušují historický ráz staré budovy, a jsou tak vhodnou alternativou.