Prohlížíte si inzeráty zaměřené na prodej bytů v Praze? Vlastní bydlení již dávno není samozřejmostí, ale naopak luxusem, který si většina mladých nemůže dovolit

V nedávném průzkumu zaměřeném na prodej bytů v Praze a dalších městech České republiky je na první pohled zřejmé, že hlavní město si drží prvenství z hlediska nejvyšší ceny za metr čtvereční. Pořídit si vlastní bydlení není žádnou samozřejmostí. O tom jsem se sama přesvědčila, když jsem se snažila získat svůj první vlastní byt. Už tehdy mi připadaly ceny dost vysoké. Přirozeně jsem se rozhodla pro pronájem. S myšlenkou pořídit si vlastní bydlení jsem si začala znovu pohrávat v době, kdy jsme se rozhodli s přítelem pořídit si společné bydlení.

Samotnému výběru jsme věnovali vysokou pozornost, protože jsme si uvědomovali, jak toto rozhodnutí výrazně ovlivní náš budoucí život. Nebylo to tak, že bychom si byli hned jistí tím, že pronájem nechceme a budeme investovat do vlastního. Proto jsme se pochopitelně chtěli dozvědět co nejvíce o obou možnostech, abychom měli všechny potřebné informace nebytné k rozhodnutí. O tom, jak jsou dnes nemovitosti drahé si můžete přečíst zde.

Jak jsme se při hledání bytu na prodej setkali s realitou

Na počátku našeho hledání se ukázalo, že situace s dostupností bytů se za poslední roky spíše zhoršila, což mě samozřejmě moc nepotěšilo. Pochopitelně, pokud máte dostatečné příjmy a velkou finanční rezervu, máte poměrně velkou šanci solidní bydlení sehnat, protože vás neomezuje jasně stanovený rozpočet. Zájemců o byty je ale až příliš. Znám to i ze svého okolí – lidé si neváhají rezervovat byty i dlouho předtím, než se do nich skutečně nastěhují.

Zájemců o nové byty je hodně, přestože jejich cena neustále stoupá. Vlastní bydlení má své výhody a je pochopitelné, že existuje dost lidí, kteří do něj investují. Povídala jsem si o této situaci se svou kamarádkou, která také kupovala bydlení s velkým předstihem. Řekla mi, že na první pohled to sice může působit tak, že je vše v pořádku. Výstavba nových bytů pokračuje, obzvlášť v okrajových částech města v blízkosti přírody. Problém spočívá v tom, že pomalu ale jistě dochází zásoba projektů nových bytových domů, které mají všechna potřebná povolení k tomu, aby mohla být stavba zahájena. Tuto nepříjemnou situaci způsobuje hlavně skutečnost, že na získání stavebního povolení se v České republice čeká nepřiměřeno dlouho. V porovnání s dalšími zeměmi EU jsme na 127. pozici. Tato situace způsobuje, že jsou byty rozprodány již v době, kdy je výstavba teprve na začátku.

A jak jsme se rozhodli?

Samozřejmě, že jsme nějakou chvíli zvažovali, že bychom si mohli pořídit vlastní byt, ale zatím u nás převládají důvody, proč zůstat v pronájmu. Oba máme stabilní příjem a už jsme si nějaké peníze našetřili. Na druhou stranu, nejsme si jistí, že už navždy chceme zůstat bydlet na tom samém místě. Co když se objeví nějaká zajímavá pracovní příležitost nebo jiný důvod, proč se přestěhovat? Na některé věci je zkrátka ještě příliš brzy.

Ale co v budoucnu? Dokážu si představit, že až budeme mít rodinu, změní se i naše priority ohledně bydlení. Je dost pravděpodobné, že když si pořídíme vlastní děti, budeme jim chtít vytvořit co nejkrásnější domov. Kdo by pro své děti nechtěl to nejlepší? Myslím si, že za několik let pro nás bude pořízení vlastní nemovitosti naprosto logickým krokem. Uvidíme, jaká situace s novými byty a jejich cenami bude za pár let, protože aktuální předpověď příliš optimistická není.

Prozatím tedy jdeme bydlet do pronájmu, který jsme po několika měsících hledání sehnali a ve všech směrech vyhovuje našim aktuálním potřebám. Je to pěkné bydlení s dobrou dopravní dostupností. Samozřejmě z něj mám radost, ale jak jsem už napsala výše, je pravděpodobné až skoro jisté, že tohle není poslední byt, který spolu obýváme.

Žijete ve vlastním bydlení nebo v pronajatém bytě? Z jakého důvodu jste se pro danou možnost rozhodli?