Půjčujte si rozumně

Dostali jste se do nepříjemné finanční situace, nebo jen toužíte po něčem, na co vaše úspory v tuto chvíli zkrátka nestačí? Řešení se zdá snadné a nabídky na něj vás atakují doslova na každém kroku.  Ano, řeč jde o půjčce. A ač bylo v této souvislosti již mnoho napsáno, stále se najde dost těch, kteří se v nabídce různých bankovních i nebankovních společností nevyznají. Důsledky neuvážené či přímo špatné volby však mohou být dramatické.

Nejprve je třeba se zamyslet, zda stojíme o účelový či neúčelový úvěr. Účelový úvěr je vázaný na konkrétní účel, jak již název napovídá. Pokud potřebujete finance na zařízení bytu, nákup nemovitosti apod., je rozumné požádat banku o úvěr účelový. Banka po vás bude požadovat dokladování toho, nač budou prostředky využity, což v případě výše uvedeném není žádný problém. Dokladem pro vás bude kupříkladu kupní smlouva či faktury. Výhodou pro vás je jednoznačně nižší úroková sazba než v případě úvěru neúčelového.
Ten se bude hodit těm, kteří nechtějí nebo nemohou prokazovat, nač hodlají peníze využít. Sazba úroků je zde vyšší, ale v případě kladného vyhodnocení vaší žádosti bankou budou peníze převedeny v krátkém čase přímo na váš účet a bude na vás, jak je využijete. Pokud uvažujete o určitém typu úvěru, rozhodně se rozhlédněte po nabídkách více bankovních ústavů. Zpravidla se vyplatí nejdříve oslovit tu banku, u níž máte veden svůj běžný účet. V případě, že by se vám podmínky pro získání úvěru nelíbily, zkuste hledat na internetu. Bankovní společnosti nabízejí na svých stránkách jakousi kalkulačku, s jejíž pomocí si můžete zjistit, kolik a za jakých podmínek byste si zde mohli půjčit.
Často se vyplatí zvolit o něco nižší částku, než jste původně měli v úmyslu, ale za výhodnějších podmínek. Důležité je, aby pro vás byla měsíční splátka v bankou požadované výši dlouhodobě reálná, všímejte si i toho, o kolik půjčenou částku přeplatíte. Velmi podrobně prozkoumejte smluvní podmínky, a to ještě předtím, než smlouvu podepíšete! Nevynechávejte pasáže psané drobným písmem a v případě, že cokoliv nechápete, neobávejte se zeptat pracovníků banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.