V jakých situacích se hodí nahlédnout do rejstříku exekucí?

V Česku existuje Centrální evidence exekucí (CEE), v níž jsou vedeny informace o probíhajících exekucích. Provozuje ji Exekutorská komora České republiky a nahlédnout do ní můžete i vy. Proč byste to vůbec měli potřebovat?

Z CEE můžete snadno vyčíst, zda je proti dané osobě vedená exekuce, o jak vysokou částku se jedná, jaký je pověřený soudní exekutor a mnoho dalšího. Nenajdete zde exekuce vedené finančními orgány, zdravotními pojišťovnami a orgány státní správy a samosprávy. Každopádně, k čemu vám takový rejstřík exekucí bude?

Prověřte sami sebe

Občas se stávají situace, kdy se lidé o tom, že je na ně vedena exekuce, dozví až po zablokování bankovního účtu, nebo ve chvíli, kdy jim na dveře zaklepe exekutor. Oznámení o exekuci je sice zasíláno na adresu, jenže spousta lidí se stěhuje a adresu v občanském průkazu si nemění. Dopis je jim pak zaslán na adresu starou a oni se o exekuci nedozví. Přes rejstřík exekucí si tedy ověříte, zda na vás nebo vaše blízké náhodou není vedena nějaká exekuce, o níž nemáte tušení.

Ověřte si budoucí nájemníky

Neplatící nájemníci jsou problémem pro každého pronajímatele bytu, a když je na ně vedena exekuce, jde o dvojnásobný problém. Mohlo by se totiž stát, že přijde exekutor a začne zabavovat vybavení bytu, které je vaše. Budete-li se chtít bránit, je nutné dokázat pomocí faktur či výpisů z účtu, že jste věc skutečně koupili vy a ne nájemník. Celé tohle je nepříjemné a zdlouhavé, kolikrát nestačí klasická účtenka a dohledávat faktury a výpisy z účtu je šílené. Prověřte si raději, koho si do bytu stěhujete.

Jak nahlédnout do rejstříku exekucí?

Jednoduše online na webu Exekuceinfo.cz. Zadáte tam jméno, příjmení a datum narození, ihned po zaplacení (nahlédnutí do rejstříku je zpoplatněné) se dozvíte výsledek. Prověřit lze i firmy na základě IČO. Jednoduše, rychle. A mimochodem, situací, kdy vám možnost nahlédnout do registru přijde vhod, je více. Třeba když se chcete podívat na zoubek novému zaměstnanci, zákazníkovi, případně si ověřit, od koho si kupujete auto – protože je-li osoba v exekuci, mohl by exekutor v budoucnu přijít i pro auto, které jste si právě koupili.