Vyplatí se více založení firmy nebo koupě ready made společnosti?

V naší republice je nejčastější formou podnikání společnost s ručením omezením. Má řadu výhod oproti jiným formám, zejména OSVČ a jestliže i vy uvažujete, že se vám vyplatí více pro váš byznys, pak máte možnost zvolit si ze tří variant. Založit si vlastní společnost s r.o. můžete totiž v podstatě třemi způsoby. Jednak svépomocí, což sice není tolik komplikované, ale pokud s tím nemáte zkušenosti, celý proces je docela časově náročný a nemusíte vše znát. Dále lze využít specializované firmy, které se zabývají založením s.r.o. na klíč. V neposlední řadě připadá v úvahu tzv. ready made společnosti.

Ve dvou případech se jedná o nové založení, u té posledně jmenované varianty jde o odkoupení již existující firmy. Co je lepší? Nová nebo již založená společnost? Nevíte, která se více vyplatí? Pak čtěte dále.

Založení nové s.r.o.

K založení s.r.o. je potřeba si nejdříve ujasnit, v jakém oboru budete podnikat. Poté se můžete pustit do studia nejrůznějších právních předpisů. Máme na mysli např. živnostenský zákon, občanský soudní řád, zákon o obchodních korporacích apod. Existuje nespočet legislativy, která se této problematiky týká. Tu byste měli znát, pokud nechcete dělat zbytečné chyby a celý proces založení společnosti prodlužovat.

Dále musíte sepsat společenskou smlouvu u notáře, která má zákonem stanovené údaje. Poté složíte základní kapitál. Částka byla letošního roku, od 1.1.2014, změněna na pouhou 1 Kč, takže splnit tuto podmínky by neměl být problém. Následuje návštěva na živnostenském úřadě a poté návrh na zápis do obchodního rejstříku. Ten splníte jen v případě, že poskytnete potřebné dokumenty, jež budou správně vyplněny. Jedná se např. o čestné prohlášení jednatele, výpisy z rejstříku trestů, podpisový vzor jednatele, prohlášení správce vkladu a další.

Když to tak shrneme, složité to až tak není, ale rozhodně je toho potřeba zařídit docela dost. Někdo se v tom může ztrácet a třeba nemá ani potřebný čas, případně chce začít podnikat hned. Jste na tom podobně? Proto může být dobrou volbou ready made společnost.

Koupě ready made společnosti

Jestliže vás výše uvedený postup odradil, pak vsaďte na ready made s.r.o. Ušetříte tak spoustu času a stresu. A dost možná i peněz. V tomto případě je taková společnost již založená, nicméně bez jakékoliv aktivity a závazků. Takže se celý proces založení nemusí podstupovat.  Jedná se o firmy, které slouží k tomuto účelu. Velkou výhodou je fakt, že lze podnikat takřka ihned. Tyto firmy na prodej preferují ti podnikatelé, pro než je cena za ready made společnost mnohem nižší, než kolik by činila ušlá ztráta během čekací doby u klasického založení s.r.o. Převod této firmy na vás, je rychlý a spočívá pouze v jedné návštěvě u notáře. Předložíte pouze doklad totožnosti a výpis z rejstříku trestů.

Na prodej těchto firem se soustředí řada společností. Stačí se obrátit třeba na Simplyoffice, která nabízí zakoupení existující ready-made společnosti již za 17.900,- beze změn. Zabývá se také založením s.r.o. na klíč, takže ji můžete oslovit i v případě, že dáte přednost zcela nové společnosti s ručením omezením.