Obkladový kámen znamená mít styl

Historie kamene, jakožto prvku, který má zkrášlovat lidská obydlí, sahá do mnoha stovek let zpět, ne-li tisíce. Lidé si kámen, přesněji kamenné obklady, oblíbili již dávno a v tomto směru trend stále pokračuje. Kouzlo skrývá jeho nevyzpytatelnost a unikátní vzhled. Pokud se podíváme na vnitřní nebo venkovní stěnu obloženou kamenem, těžko nalezneme dva kousky, které by byly nějakým způsobem stejné. Kámen je totiž na každém milimetru svého povrchu zcela jiný.

Dříve se pojmem kamenný obklad myslel hlavně opracovaný valoun, který se kladl na zeď a následně spároval. Tento styl obložení nalezneme na určitých místech i dnes. Co však dnes letí mnohem víc, jsou formátované obklady přírodní kámen. Princip spočívá v tom, že surový vytěžený kámen z lomů se ještě dále opracovává do tenkých pásků, které se následně pryskyřicí slepí v ucelené a naprosto přesné formáty různých tvarů.

U takových obkladů pak můžeme srovnávat různé vlastnosti, ať už ty estetické, kdy hodnotíme různou barvitost a opracování povrchu, nebo technické. U technických vlastností kamene pak hodnotíme především váhu, pevnost, odolnost či oděruvzdornost. Velmi podstatným měřítkem nám při srovnávání bude sloužit cena, která vždy rozhodnutí toho vhodného obkladového kamene významně ovlivní. Již při výběru bychom měli mít v hlavě přesně rozvržený způsob, jakým budeme pokládat.

Pod pojmem kamenné obklady se zdaleka nemusí skrývat pouze zmiňovaný přírodní materiál. Dnes jsou možnosti již takové, že se může jednat i o takzvané obklady imitace kamene, což jsou výrobky, které vznikají ve výrobních závodech za velmi přísných podmínek, co se týká řízení kvality. Ačkoliv zní slovo imitace kamene jakkoliv uměle, pravda je taková že kopie kamene vyrobené na bázi betonu či sádry jsou již tak přesné, že i zblízka je těžké rozeznat originál od imitace. Což je poměrně obdivuhodné.

2395-incana_vermont_royale_detal2396-incana_vermont_ivory_detalU imitací kamene je rozhodující cena, která je oproti přírodnímu kameni znatelně nižší. Také snadná opracovatelnost a relativně přijatelná váha dělají umělý kámen velmi oblíbeným. Ať už si pro Vaše obydlí zvolíte přírodní nebo ten umělý kámen, tak či tak určitě neuděláte chybu, protože mít kamenný vzhled v interiéru či exteriéru znamená mít opravdový styl a cítění pro moderní design.