Zlato je tou vhodnou investicí doslova pro každého. Navíc dokáže obstát i během inflace

Část populace České republiky se během posledních desetiletí naučila alespoň část volných finančních prostředků investovat, avšak stále se v tuzemsku najde nezanedbatelný počet lidí, kteří doposud ukládají své úspory v bankách, případně je dokonce uchovávají doma ve formě hotovosti. Takové chování je sice zejména u seniorů a těch, kteří se příliš neorientují na finančních trzích a burzách, do jisté míry pochopitelné, zároveň je však vysoce rizikové. A v dnešní době to platí obzvlášť.

Bankovní a spořící účty nabízejí jen minimální zhodnocení

Časy, kdy bylo reálné získat v bance účet nebo vkladní knížku s opravdu zajímavým a výhodným úrokem, jsou dávno a pravděpodobně nenávratně pryč. V současnosti banky lákají klienty namísto na reálnou možnost navýšení hodnoty peněz na výhody související s používáním platební karty, přehledné internetové bankovnictví, případně i slevy u některých obchodních partnerů nebo možnosti sjednání výhodného pojištění. Běžné účty nejsou obvykle úročeny vůbec, ty spořicí jen málokdy dosáhnout alespoň jednoho či dvou procent. Za vedení účtů i jednotlivé transakce se navíc často platí nezanedbatelné poplatky.

Hotovost i peníze v bance jsou přímo ohroženy inflací. A ta právě teď nabírá na síle

Účet u peněžního ústavu se bezesporu hodí pro uchovávání peněz určených na běžný provoz a jisté finanční rezervy pro případ nouze. Není ale dobré uchovávat na něm zbytečně vysoké částky. To samé platí i u hotovosti, tu ale dnes doma ve větším množství drží jen málokdo. Pokud patříte mezi zodpovědné lidi, kteří si šetří na důchod, rozhodně byste měli najít lepší řešení. Inflace, která zaklepala na dveře z jara, již úspěšně pronikla do Česka a dává o sobě vědět. Volné prostředky je tedy na místě co nejdříve investovat. Nejlepší možnou volbou je nakoupit zlato.

Proč byste si měli pořídit právě zlato?

Zlata si lidé cení po tisíciletí. Žlutý lesklý kov je ideální surovinou pro výrobu nejrůznějších šperků i dekorativních předmětů. Již v dávné minulosti si oblíbili nejen obyvatelé Evropy a Asie. I při dobývání Ameriky bylo jedním z hlavních cílů conquistadorů najít dostatečně bohaté zásoby zlata. A domorodí Indiáni na území dnešní Latinské Ameriky si již v dobách Kryštofa Kolumba a prvních dobyvatelů vyráběli ze zlata nejrůznější ozdoby těla i bohatou výzdobu. Hodnota zlata od té doby výrazně stoupla, a i když občas zaznamenává jisté výkyvy, postupně se zvyšuje. Zlato je proto tím nejlepším prostředkem pro ty, kteří nechtějí dovolit inflaci, aby výrazně snížila hodnotu jejich financí.

Nejsou vhodnějším řešením akcie, kryptoměny či nemovitosti?

Kryptoměny sice v posledním roce výrazně stoupaly, zaznamenávají ale výrazné výkyvy. Chcete-li si zkusit nějaké pořídit, rozhodně použijte jenom peníze, jejichž ztrátu si můžete dovolit s klidným srdcem oželet. S trochou štěstí můžete výrazně vydělat, mnohem pravděpodobněji vás však čeká ztráta. Úspěšné obchodování s akciemi zase vyžaduje znalost fungování trhu a schopnost správně odhadnout potenciál společnosti, jejíž akcie si chcete pořídit. Nemovitosti jsou dobrou volbou i pro konzervativní investory, při současných cenách je však třeba mít k dispozici částku v řádech milionů. Zlato však lze koupit nejen za statisíce. Na jeho pořízení stačí několik desítek tisíc, malé slitky můžete pořídit za několik málo tisícovek.

Jaké hlavní výhody má zlato?

Zlato je osvobozeno od daně z přidané hodnoty, která dosahuje nezanedbatelné výše 21 %. Naopak stříbro od DPH osvobozeno není. Zlato můžete koupit ve slitcích různé hmotnosti i v podobě zlatých mincí, případně uměleckých předmětů. Zlato můžete jednoduše koupit nejen v kamenné prodejně, ale také na internetu. A kdykoli ho budete potřebovat přeměnit zpátky na peníze, bez obtíží ho snadno prodáte. Pokud si navíc pořídíte několik menších slitků či větší počet mincí, můžete vždy jen odčerpat potřebnou částku a zbylé zlato si ponechat.

Je lepší volbou zlato v podobě slitků, nebo zlaté mince?

Na adrese zlate-mince.cz najdete širokou nabídku mincí i slitků. Někteří lidé vidí jako nevýhodu fakt, že jsou slitky opatřeny sériovými čísly. Pro takové zákazníky jsou skvělou volbou zlaté mince Wiener Phiharmoniker. Ty zaručují úplnou anonymitu, cenově si navíc stojí srovnatelně se slitky. Sběratelské mince mají i uměleckou hodnotu, která může časem výrazně převýšit cenu materiálu. V Česku jsou nejpopulárnější zlaté dukáty o velikosti a ryzosti, kterou stanovil již Karel IV.