Antigenní testy jsou stále extrémně užitečné

I když se snad může zdát pandemie covidu pomalu uzavřenou záležitostí, měli byste se mít stále na pozoru, hlavně v následujících měsících. Jak již čínský virus několikrát ukázal, je schopen během rychlé doby pozměnit své vlastnosti a velké problémy známé hlavně z minulých měsíců a let mohou propuknout znovu.

Proto je dobré se i v těchto uvolněnějších dobách mít na pozoru a dodržovat doporučená opatření nejlépe, jak jen jste schopni.

Mnohá opatření jsou funkční

Hodně lidí nad celou řadou opatření jen kroutila hlavou, a nutno dodat, že nikoliv zcela bezdůvodně. Často se jednalo o naprosté nesmysly, jež neměly žádné ukotvení v realitě, a proto je také většinová společnost dodržovala pouze sporadicky, pokud tedy vůbec. Existují však i postupy, jež jsou naopak maximálně efektivní.

Tím nejfunkčnějším se ukazuje být prosté nestýkání se s lidmi. Když se nepotkáte s nikým dalším, nemáte šanci se nakazit. Je zde však jeden háček – nesmíte chodit do práce a ani na nákupy, což samozřejmě asi nejde. Ovšem i pouhé omezování kontaktu s lidmi je docela dobrou prevencí.

Obdobně efektivní jsou i respirátory. Samo sebou se nesmí jednat o žádné čínské verze, jež prokazatelně fungují velmi omezeně, ale ideálně o české výrobky. Ty totiž mají, na rozdíl od čínských alternativ, všechny atesty v pořádku a fungují tudíž i proti virům. Musíte je pochopitelně nosit nasazené správně. I jeden nedoléhající milimetr látky znamená pro virus širokou dálnici.

Výborně se jako prevence osvědčily i antigenní testy. Jejich použití vás sice neochrání před nákazou, nicméně vy můžete v případě pozitivity ochránit ostatní. Vzhledem k tomu, že nejde o nic extra drahého, rozhodně se doporučuje mít doma alespoň jeden kousek v lékárničce. Existují lidé, kteří si testy nosí s sebou třeba i do práce.

Dají se koupit docela levně

Na rozdíl kupříkladu od respirátorů nejsou antigenní testy zase tak cenově dostupné, nicméně na druhou stranu nestojí ani majlant. Obvykle se dají pořídit i za méně než jednu stokorunu, což celkem jde. Není potřeba je kupovat po desítkách jako právě respirátory. Normálnímu člověku stačí mít k dispozici jeden, maximálně dva.

Jsou dostatečně účinné

Lidé, a pro Čechy to platí dvojnásob, jsou přirozeně nedůvěřiví tvorové, a tak neradi používají něco, o čem si nejsou jistí, jestli funguje.

Je pravda, že na rozdíl od PCR testů jsou ty antigenní přeci jen o něco méně přesné, avšak i přesto je vhodné je používat. I když na sobě nepozorujete žádné příznaky onemocnění, neznamená to, že nejste nakažliví. Antigenní test dokáže u vás tuto nákazu docela efektivně identifikovat.

Jasně, existuje spousta případů, kdy antigen vyšel pozitivně, a nakonec byl daný jedinec zcela zdravý či naopak. Nic není stoprocentní, ovšem falešnou pozitivitou, respektive negativitou trpí víceméně všechny zdravotní testy, ty antigenní nejsou žádnou výjimkou.

Během aplikace trpět nebudete

Ze samotestování má hodně lidí docela vítr. Přeci jen tyčinka v nose nezní zrovna komfortně, zvláště v rukou amatéra. Nemusíte se ovšem bát, že byste si tak mohli kdovíjak ublížit.

Tím nejhorším, co se vám může stát, je poškozená vnitřní nosní výstelka, což je legrace. Maximálně vám poteče z nosu trochu krve a nějaký ten den vás bude poškrábané místo bolet. Žádné dramatické úrazy během testování nehrozí a ani nebyly hlášeny.

Dbejte na to, aby celý proces probíhal v klidu. Řiďte se instrukcemi v návodu a plynule dýchejte. Výtěr je potřeba udělat pořádně, jinak nebude mít žádnou relevantní hodnotu. Celý proces může působit trochu nepříjemně, nicméně jde jen o několik vteřin.

Nechcete-li do sebe strkat žádné tyčinky, pořiďte si plivací či kloktací antigenní test. Ovšem ty nejsou tak přesné jako klasika, a navíc jsou dražší.