Jak má vypadat moderní klimatizace do bytu?

V posledních letech je v českých domácnostech patrný trend, kdy majitelé přistupují na koupi a instalaci klimatizačních zařízení. Možná na to mají vliv velmi teplá léta, ale také lepší dostupnost a příznivější ceny, klimatizace už zdaleka nejsou záležitostí jen pro bohatší vrstvu lidí.

Na mobilní řešení raději zapomeňte, vyžadujete-li skutečnou kvalitu

Jestliže si hodláte v nejbližší době pořídit novou klimatizaci, pak vězte, že je lepší zvolit skutečně kvalitní řešení namísto jednoduché mobilní jednotky, která sice dokáže vzduch v místnosti poměrně rychle zchladit, nejedná se však o plnohodnotné a komfortní řešení. Proto se jako klimatizace do bytu hodí zejména takzvané split, potažmo multisplit varianty.

Split a multisplit modely klimatizačních jednotek

Je-li řeč o split klimatizaci, musím zmínit její hlavní přednosti oproti mobilním modelům. Každá split klimatizace do bytu je totiž umístěna nastálo, přičemž se skládá ze dvou částí. První, hlučnější, se instaluje vně objektu, například na obvodovou zeď. Druhá jednotka je pak uvnitř a obstarává samotnou výměnu vzduchu. U těchto zařízení je prakticky nezbytné si na instalaci pozvat odborníky, montáž klimatizací ve split (potažmo multisplit) verzích totiž vyžaduje určité stavební úpravy, propojení chladivovým potrubím a kabely, případně další činnosti, které laik jen těžko zvládne svépomocí.

Kromě klasické split klimatizace je možné si do větších bytů či rodinných domů objednat také multisplit klimatizace. V jejich případě se na jednu venkovní jednotku napojí hned několik vnitřních částí, tudíž je pak možné naráz regulovat teplotu a kvalitu ovzduší ve více místnostech.

Zajistěte si profesionální servis klimatizace

Máte-li doma zařízení obdobného typu, rozhodně nelze zapomenout na pravidelnou údržbu. Vyplatí se řádný servis klimatizace, neboť se posléze do ovzduší nedostávají škodlivé látky, bakterie a viry v důsledku zaneseného potrubního systému apod. Díky servisu se samozřejmě prodlužuje životnost zařízení. Přeci jen jde o investici v řádech minimálně jednotek tisíc korun, tudíž je odborný servis klimatizace jednoznačně na místě.