Jak si poradit s výměnou čelního skla

Stát se to může i vám: Jedete autem, ozve se rána a na čelním skle vašeho automobilu se v mžiku objeví prasklina, může se i stát, že prasklinu na skle způsobí spadlá větev či cokoliv jiného. Kde v takovém případě hledat pomoc a jak výměnu zajistit co možná nejrychleji? Zjistili jsme za vás.

Pozor: Hrozí pokuta

V první řadě je třeba i vás varovat. Měli byste vědět, že za jízdu s vozidlem, které má prasklinu na čelním skle, můžete dostat poměrně tučnou pokutu. Jedná se o případ, kdy je prasklina větší než 2 cm a nachází se v zóně, do které dosahují stěrače. Pokud budete výměnu oddalovat a policie vás s rozbitým sklem „načapá“, hrozí vám pokuta až ve výši 10 000 Kč a současně i ztráta 5 bodů. Prasklé čelí sklo je totiž vnímáno jako nebezpečné, takže při jízdě s ním ohrožujete nejen sebe, ale i ostatní účastníky dopravního provozu.

Jak se správně zachovat?

Pokud vám rozbije čelní sklo jiný provozovatel vozidla, snažte se ho dostihnout a událost s ním vyřešit. Viník by měl věc nahlásit na pojišťovně, u které platí povinné ručení. Pojišťovna by vám následně měla výměnu uhradit. Pokud viníka nedostihnete, nebo není ochoten případ nahlásit, můžete se spolehnout na vlastní havarijní pojištění, případně na připojištění pro případ poškození či rozbití čelního skla. Jestliže takové pojištění nemáte, je určitě na čase o něm začít uvažovat. Pamatujte si, že je vše třeba řádně zdokumentovat. Pořiďte tedy neprodleně po události fotografie a zkuste najít svědky. Pojišťovny totiž rády „hrají“ nefér hru a snaží se z vyplacení pojistky vykroutit. Pokud máte důkazy, neprodleně kontaktujte pojišťovnu a snažte se událost co nejdříve vyřešit.

Do servisu? Ano!

Výměna čelního skla u moderních automobilů rozhodně není jednoduchá. Jestliže potřebujete sklo vyměnit, obraťte se na autorizovaný servis. Naším tipem je servis autosklo – společnost AUTOSKLO K + M spol. s r. o., která se právě na výměnu skel specializuje. Její pobočky najdete napříč Českou republikou – například v Jihlavě, Písku, Pardubicích, Českých Budějovicích, Klatovech a v dalších městech.