Podle jakých parametrů vybírat laboratorní zdroj?

Název laboratorní zdroj sice napovídá, že jde o přístroj používaný v laboratořích, ale nenechte se zmýlit. Právě v kategorii laboratorní zdroje objevíte také napájecí zdroje pro dílny a servisy. Existuje jich celá řada – jednokanálové, vícekanálové, programovatelné a mnohé jiné. Jak se v nich vůbec vyznat?

Některé laboratorní zdroje jsou určené pro všeobecné použití, další pro jednu konkrétní úlohu. Ty konkrétní musíte vybírat podle svých specifických požadavků, my se podíváme na zoubek spíše těm obecným. Tedy zdrojům, které nechybí na žádném profesionálním ani amatérském pracovišti.

Pro ujasnění: Jako laboratorní zdroje označujeme přístroje, které jsou zdrojem stejnosměrného, případně střídavého elektrického napětí. Vstupní napětí jde z běžné zásuvky (230 V) a pomocí nějakého měniče je měněno na požadovanou velikost a kvalitu.

Základním parametrem je druh napájecího zdroje

Právě měnič napětí čili zdroj je tím, čím se mezi sebou laboratorní zdroje dost liší. Velmi často se setkáte s tzv. lineárními zdroji, ty používají klasický pořádný transformátor, mají jednoduchou konstrukci, jsou odolné a výstupní napětí je kvalitní, bez rušení.

Jejich protipólem jsou spínané zdroje, které sice také mají transformátor, ale mnohem menší, a proto bývají obvykle daleko lehčí než lineární zdroje. Spínané zdroje mají menší ztráty, transformaci elektrických veličin zvládají s vyšší účinností, zvládají vyšší výkony při nižších nákladech. Mají však kratší životnost a u citlivých aplikací může vadit rušení.

Sledujte provozní módy, počet kanálů

Zdroj může být jednoduchý či vícenásobný (má více zdrojů), jednokanálový a vícekanálový. U vícenásobných zdrojů se navíc ještě volí z provozních módů:

  • nezávislý – napětí a proud volíte nezávisle pro každou jednotku,
  • sériový – jednotky jsou spojeny do série,
  • paralelní.

Zdroj může mít režim konstantního napětí (CV) či konstantního proudu (CC), může mezi nimi automaticky přecházet.

Studujte parametry

Určitě byste se měli podívat také na klasické parametry, jako jsou hodnoty výstupního napětí/proudu, změnu hodnoty výstupního napětí/proudu při změně napětí sítě či zátěže.

V neposlední řadě je důležité i rozhraní. U programovatelných zdrojů se předpokládá jejich připojení k počítači, žádané je obvykle také u těch ostatních. Sledujte, zda má zdroj rozhraní USB, RS232, případně LAN apod.

Dbejte na bezpečnost

Než si laboratorní zdroj pořídíte, zjistěte si také, jak je bezpečný. Má ochranu proti přepětí či proudovému přetížení? Je odolný vůči zkratu? Nechybí tepelná pojistka proti přehřátí? Nezapomeňte ani na tak banální, nýbrž praktické věci, jako je rukojeť pro přenášení.

Bohatou nabídku laboratorních zdrojů najdete v e-shopu TME.eu. Mají jednokanálové, vícekanálové i programovatelné napájecí zdroje. Ten pravý přesně pro vás najdete snadno díky možnosti filtrování podle parametrů.