S cukrovkou se dá žít. Musíte ale mít silnou vůli!

Odešli jste z ordinace s diagnózou diabetes mellitus? I když se jedná o vážné onemocnění, dobrou zprávou je, že se s ním dá žít.

Ze všeho nejdůležitější bude celková změna životního stylu. Budete totiž muset držet tzv. diabetickou dietu. V některých případech bude zapotřebí pravidelně si měřit hladinu cukru v krvi (k tomu slouží speciální glukometry) a píchat i inzulínové injekce. Začátky nebývají snadné, proto vám poradíme jak na to.

Co to je cukrovka?

Pod pojmem cukrovka rozumíme poruchu metabolismu cukrů, při níž se zvyšuje hladina glukózy v krvi. Nejčastější příčinou cukrovky druhého typu je obezita. Na vzniku onemocnění se však podílejí i další faktory, jako jsou stres a nedostatek pohybu. Svou roli hrají i dědičné faktory.

Na čem závisí úspěch léčby?

Úspěch léčby závisí především na pacientově silné vůli a jeho ochotě respektovat veškerá stravovací a pohybová doporučení daná lékařem. Diabetická dieta je většinou založená na omezení sacharidů (225 gramů na den). Důležitá je pak pravidelnost ve stravování, konzumace správných potravin, dostatek vlákniny a tekutin.

Eliminace cukrů a tuků

Diabetici se také musí vyhýbat cukrům. To však neznamená, že se musí rozloučit se sladkými pokrmy. Jen při jejich přípravě nesmí používat cukr, ale k tomu určení sladidla, ať již ta syntetická (aspartam, sacharin, sukralóza), či přírodní (stévie, fruktóza, xylitol). Z tuků by ve stravě měly převažovat ty nenasycené. Před živočišnými dávejte přednost spíše rostlinným. Důležitá je také role bílkovin.

Hyperglykémie versus hypoglykémie

Nebezpečné jsou především komplikace spojené s cukrovkou, kterými jsou hypoglykémia (nízká hladina cukru v krvi) a hyperglykémie (v/vysoká hladina glukózy v krvi). Z tohoto důvodu je nezbytné pravidelné měření hladiny glukózy v krvi již zmíněnými speciálními glukometry, které nevyhovující hladinu glukózy zachytí. Cílem léčby pak je dosáhnout normální hladiny cukru v krvi.