Stále žádané hutní materiály

V hutním odvětví objevíte spoustu známých výrobků. K nejčastěji používaným materiálům se řadí nerezová ocel, plast a hliník. Ty se dále zpracovávají různými způsoby.

Hutní produkty a jejich využití

S hutními výrobky se nejčastěji setkáte ve výrobních firmách a ve stavebnictví. Zajímají se o ně řemeslníci, domácí kutilové a požární ochrana. Hodně se využívají jako letecké materiály. Dále ve svém okolí každý najde všelijaké tyče, plechy, trubky a desky. Hliník se velmi snadno zpracovává, avšak lepší volbu přináší slitiny obsahující i další prvky. Tím se vylepšují vlastnosti, konkrétně se jedná především o vyšší pevnost. Od hliníku ještě očekávejte odolnost proti korozi, vysokou recyklovatelnost, trvanlivost, lehkost a jednoduché zpracovávání. Další vlastnosti závisí na obsaženém slitinovém prvku. K tepelnému zpracovávání se používají hlavně slitiny obsahující zinek, měď a hořčík se silikonem. Je třeba se včas rozhodnout, zda hledáte tvárnost po žíhání, vysokou pevnost po tepelném zpracování, svařitelnost na několik způsobů nebo jiné schopnosti.

Ocel s různou odolností proti korozi

Ocel zahrnuje několik druhů, které se od sebe liší různou odolností proti korozi. Jakmile se budete zajímat o nerezové tyče s dostatečnou kvalitou, ověřte si jejich vlastnosti podle jakosti. V tyčích se například dodává 1.4112 /440 B. Jedná se o ocel s dobrou kalitelností, magnetickou, leštitelnou a martenzitickou. V kaleném stavu se využívá především na nože, břity vah, hřídele, chirurgické a jiné nástroje. S odolností proti korozi je na tom nejlépe tam, kde se objevují pára a voda, ale rovněž v mírně agresivním prostředí. Používá se až do 500 °C, tvrdost po zušlechtění dosahuje až do 60 HRC. 1.4104 / 430 F se nejvíce používá pro obrábění na automatech. Jde o ocel magnetickou, leštitelnou a martenzitickou s obsahem síry. Odolnost proti korozi zvládá v prostředí páry a vody.