Švadlena a její stroj

Když se narodíte s jehlou v ruce, znamená to, že dřív než cokoli jiného umíte ovládat šicí stroj. Být švadlenkou je krásná a velice užitečná práce. A je jedno, jestli šijete pro radost nebo vás toto řemeslo živí. Vytvořit z kusu látky šaty je umění stejně jako dát šatům novou tvář či je zachránit před likvidací.

Mechanizace šití začala probíhat už v počátku 19. století. Nejprodávanějším strojem byl Singer. Pro mnohé se tento název stal na desítky let téměř synonymem šicího stroje. Byl to stroj našich babiček. Kdekdo se na něm ledasco naučil. I když byl perfektní, doba postoupila. S vývojem technologie se na trhu objevují už i šicí stroje s displejem a pamětí. Dnes jsou například velmi populární stroje firmy Brother. I přes veškerou snahu techniků zjednodušit krejčovskou práci jsou a budou švadleny, které na svůj stařičký stroj dopustit nedají. Proč? Šicí stroj je prodloužená ruka krejčího. Pokud běží a jde opravit, nemění se. Jestliže je výměna nevyhnutelná, stroj by se měl funkční i nefunkční uložit, určitě ne vyhodit, protože je to v podstatě klenot.

Vyměnit lze i motor

Když s něčím pracujete denně, poznáte sebemenší rozdíl. Že občas stačí stroj jen promazat a vyměnit řemen, je jasné. Jindy se může stát, že mašina začne z ničeho nic stagnovat a divně vrčet. Možná za to může motor nebo jen kabel či pedál. Ani kvůli jehle, která se klouže, netřeba stroj zahazovat. Náhradní díly do šicích strojů dají vašemu plechovému kolegovi novou šanci a vám ušetří nějakou tu korunu. Měnit součástky můžete i dřív, než dojde na nejhorší. Časem se všechno opotřebuje, i stahové desky, což vám může zbytečně komplikovat práci.

Šije jako nový

Nový stroj je nový. Tomu nelze nic upřít. Ovšem každá švadlena mi dá zapravdu, když řeknu, že stejně vždycky šije ona a ne stroj, ona do něj vdechne život. A nejdůležitějším se právě stane to sžití s ním. Náhradní díly na šicí stroje jsou k dostání na všechny staré i nové typy různých značek. Tak proč toho nevyužít.