Tepelná čerpadla – nejmodernější, nejúspornější a nejšetrnější způsob vytápění

Výdaje za vytápění jsou každoročně pro každou domácnost, podnikatelské subjekty, instituce apod. velkou finanční zátěží. A vzhledem k tomu, jak ceny energií neustále rostou, je potřeba hledat řešení, která budou úspornější. Zároveň je potřeba v tomto ohledu myslet také na životní prostředí a topit třeba tuhými palivy, která jsou levnější než vytápění plynem či elektřinou, a v nejhorším případě odpadem, není zrovna z pohledu životního prostředí to pravé. Ideální je spojení úspory a ekologie, jež není nereálné.

I v dnešní době lze dlouhodoběji šetřit finance za vytápění a přitom se chovat ekologicky. Umožní vám to tepelné čerpadlo. Až 75 % tepelné energie získává z okolního prostředí a pouze 25 % tepla je zabezpečeno provozem čerpadla z elektrické sítě. Přičemž díky tepelnému čerpadlu získáte i výhodnějš sazbu za el. energii. A ta větší část tepla je v podstatě zdarma. Zároveň se jedná o nejšetrnější zdroj vytápění.

Provozem tepelného čerpadla nevznikají žádné emise, takže do ovzduší nic neuniká a nepoškozuje se životní prostředí. Provozní náklady na vytápění i ohřev teplé vody jsou nejnižší. Velkou předností je schopnost vyrobit mnohem více tepla, než k tomu vlastně potřebují energie. Ač jsou pořizovací náklady na tepelné čerpadlo vyšší, návratnost investice se dostaví velmi rychle. Zde je potřeba přihlédnout k velikosti objektu, ale průměrná doba se pohybuje od 3 do 6 let. Stejně tak je potřeba vybrat to správné tepelné čerpadlo.

Za špičku ve své třídě lze považovat tepelná čerpadla Vaillant. Společnost Vaillant působí na trhu již od roku 1874 a 140 let se tedy věnuje vytápění a ohřevu vody. Tepelná čerpadla této firmy jsou výhradně vyráběna v Německu v Gelsenkirchenu. Společnost neustále přichází na trh s novými technologiemi a inovacemi, které by pomohly minimalizovat náklady na vytápění. I z těchto důvodů se tepelná čerpadla Vaillant řadí k těm nejúčinnějším. Výhodou je možnost spolupráce s více zdroji tepla. Lze je propojit se solárními systémy, plynovým kotlem, elektrokotlem apod. Další předností je minimalizace nákladů na vytápění a velmi nízké hluboké emise. Na samotné čerpadlo poskytuje společnost Vaillant záruku 5 let a na kompresor pak dokonce 10 let. K dispozici máte kdykoli náhradní díly, které jsou skladem.

Vraťme se ale k samotným typům tepelných čerpadel. V našich podmínkách se nejběžněji využívají tepelná čerpadla vzduch-voda a země-voda. Právě výrobou těchto dvou variant tepelných čerpadel se zaměřuje společnost Vaillant.

Tepelná čerpadla vzduch-voda geoTHERM VWL

V případě prvně jmenovaného typu je teplo získáváno z okolního vzduchu. Tato varianta tepelného čerpadla se volí u objektů v případě, že není možné využít hlubinného vrtu nebo zemních kolektorů. Tepelná čerpadla Vaillant geoTHERM VWL využívají principu vzduch-voda. Jsou tichá, účinná a vyžadují jen minimální údržbu. Toto tepelné čerpadlo je vyvíjeno tak, aby odolalo vysokým mrazům, a to i v případě, kdyby náhodou došlo k výpadku el. energie. Zvolit lze verzi bez nebo se zásobníkem na teplou vodu. Možné je napojení na vytápění s jinými zdroji.

Řada tepelných čerpadel vzduch-voda geoTHERM VWL zahrnuje tepelná čerpadla bez zásobníku o výkonech 6, 8, 10, 14 a 17kW, se zásobníkem pro ohřev vody pak nabízí výkon 6, 8 nebo 10 kW.

Tepelná čerpadla země/voda geoTHERM VWS

Druhý zmíněný typ čerpadel, země-voda, získává teplo ze zemního vrtu, plošného kolektoru, případně podzemní vody. Na tomto principu fungují i tepelná čerpadla země/voda geoTHERM VWS, jež disponují vyrovnaným výkonem během celého roku. Oblíbeným řešením je instalace kompaktních tepelných čerpadel, které mají vestavěný nerezový zásobník. Tato varianta je zvláště vhodná pro omezené prostory. Opět je možné pořídit k čerpadlu zásobník pro ohřev vody o objemu od 175 do 370 litrů. I toto čerpadlo můžete napojit na jiné zdroje vytápění.

Řada tepelných čerpadel země-voda geoTHERM VWS zahrnuje tepelná čerpadla bez zásobníku o výkonech 6, 8, 10, 14, 17, 22, 30, 38 a 46kW, se zásobníkem pro ohřev vody pak nabízí výkon 6, 8 nebo 10 kW.

Pakliže uvažujete o pořízení tepelného čerpadla a chtěli byste se dozvědět více informací o tepelných čerpadlech Vaillant, navštivte stránky www.kvalitni-tepelna-cerpadla.cz.