Umíte šetřit v domácnosti?

Možná i vy jste již pocítili dopad všudypřítomné ekonomické krize na stavu svých domácích financí.
Pokud jste propadli zoufalství, protože máte pocit, že přes všechna úsporná opatření, která jste zavedli, se stav vaší peněženky nijak nelepší, zkuste si přečíst následující řádky. Možná najdete ještě nevyužité možnosti. A úspora, kterou naleznete díky ekonomičtějšímu provozu vlastní domácnosti pak bude představovat sympatický bonus v podobě rodinného výletu či romantické večeře s partnerem.


Mnoho z vás jistě už objevilo ekonomické půvaby kompaktních zářivek. Nezapomínejte však na to, že krom nesporných výhod v místnostech, v nichž domácí provoz téměř neutuchá, mají i své minusy. A to tam, kde dochází k rychlému prostřídání rozsvícení a zhasnutí. Typickým příkladem je toaleta, špajz, komora. Zářivky se tímto rychlým přepínáním znehodnocují a jejich životnost je pak podstatně kratší. Je čas na společnou večeři? Zkontrolujte, zda se nesvítí v ostatních prostorách vašeho příbytku. Společný čas po večeři se může protáhnout a vinou rozsvícených opuštěných místností z vašeho účtu odtékají cenné finance. Samozřejmostí je věnovat pozornost energetickým štítkům domácích spotřebičů. I když vaše dvacet let stará lednice stále spolehlivě slouží, vyplatí se spočítat si, zda výdaje za její provoz nepřesáhnou náklady na pořízení nového kusu s lepšími technologickými vlastnostmi.
Při nákupu drahých domácích spotřebičů vsaďte na renomované výrobce poskytující dostatečné záruky a servis. Víte, že i umístění spotřebiče má vliv na spotřebu energie? Pračka, u níž jste si nedali práci s jejím vyvážením či vyrovnáním nerovné podlahy, bude mít problém s odstřeďováním a vybere si za svoji práci navíc daň v podobě vyšší spotřeby energie. Dbejte na optimální naplnění pračky – vypráním několika málo kousků na program určený pro čtyři kila prádla se dostáváte na neúnosnou cenu, přeplněná pračka naopak bojuje s tím, jak vůbec otáčet bubnem, a to se opět projeví spotřebou elektřiny. O tom, že nekvalitně vyprané prádlo pak bude muset znovu přepírat, už ani nemluvě. Věnujte pozornost volbě pracího prostředku a snažte se prát na nižší teploty. Obzvlášť v případě, že je prádlo jen lehce nošené či mírně ušpiněné vypere moderní pračka a kvalitní prášek spolehlivě již na třicet stupňů. Vyšších teplot se samozřejmě nezříkáme v případě, že potřebujeme zvýšit hygienu třeba z důvodu nakažlivé nemoci v rodině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.