Vojtova metoda: O co se jedná a při jakých problémech dokáže pomoci?

Bylo vám doporučeno, abyste se svými miminkem, či vy sami procvičovali Vojtovu metodu? Určitě vám bylo vysvětleno, jaké cviky byste tedy měli procvičovat. Nemusíte se bát, že byste svému miminku nějak ublížili – věřte, že se jedná o účinnou terapii, která již pomohla mnoha z nás.

Co je Vojtova metoda?

Vojtova metoda nebo také Vojtova terapie je léčebná metoda, která je založena na vývojové kineziologii a reflexních lokomocích každého z nás. Je skvělou volbou pro léčbu pacientů s poruchami centrálního nervového systému a pohybového aparátu. Nejčastěji si používá u malých dětí, které se teprve učí správné funkčnosti celého těla. Byla vyvinuta dětských neurologem profesorem Václavem Vojtou – od toho má také svůj název.

Dle pana profesora je možno Vojtovu metodu aplikovat u pacientů všech věkových skupin u mnoha pohybových poruch či onemocnění, jako jsou například:

  • mozková mrtvice,
  • dětská obrna,
  • svalová tortikolis známá jako „pokřivený krk“,
  • dysplazie kyčelního kloubu,
  • ochrnutí končetin,
  • problémy s dýcháním,
  • chronická migréna a další.

Jak Vojtova metoda probíhá

Dle profesora Vojty existuje 10 různých zón, které se dají stimulovat pro rozvoj motorických funkcí a reflexních lokomocí. Pacient si lehne na speciální Vojtův stůl a je s ním prováděn a jedna ze 4 Vojtových terapií, které jde rozdělit do 2 hlavních fází:

  1. reflexní plížení
  2. reflexní válení

Provádí se nejčastěji v poloze vleže na zádech nebo naboku.

Pozor na správné vybavení

Pro provádění Vojtovy metody i dalších úkonů jsou důležité zdravotnické pomůcky. Při jejich výběru byste měli dbát na to, aby měly veškeré možné certifikáty a byly získány od prověřeného dodavatele, který zásobuje i nemocnice. Jen tak si budete jisti, že veškeré úkony jsou prováděny skutečně s těmi nejlepšími zdravotními doplňky.

Pokud jste Vojtovu metodu ještě nezkusili a trápí vás jakýkoli pohybový problém, měli byste rozhodně tuto terapii vyzkoušet.