Vyplatí se dnes rychlé půjčky?

Setkali jste se s rychlými půjčkami? Jak fungují a jsou výhodné, jak je společnosti prezentují? Jedná se v podstatě o půjčky, které vám poskytnou několik tisíc korun, případně několik desítek tisíc korun. Když potřebuje člověk peníze, stačí poslat SMS zprávu, nebo vyplnit online formulář. Do jednoho dne má pak klient peníze k dispozici. Ale u takové půjčky RPSN překračuje tisíce procent, a také jsou rychlé půjčky pro rozpočet domácností zhoubným morem.

Rychlé peníze člověka uspokojí

Rychlé půjčky sice člověka dokážou uspokojit. Přináší totiž peníze na nové boty, jídlo či na náklady spojené s provozem domácnosti. Sice z takové půjčky nemůžete koupit auta či jiné více nákladné prostředky. Půjčka se doporučuje spíše na pokrytí nákladů před výplatou. A pak tento závazek splácíte hned po výplatě. Ale pozor, půjčka má splatnost pouze pár dnů, a to je jeden háček. RPSN dosahuje neuvěřitelných tisíců až desetitisíců procent, a tak hodně přeplatíte.

Pokud si půjčíte 1 000 Kč, za pár dní vrátíte 1 200 Kč. Jestliže si půjčíte 10 000 Kč, hned po výplatě musíte splatit 12 000 Kč. A to je za těch pár dní skutečně vysoká částka.

Kolotoč půjček a dluhů

Jedná se o skvělý způsob, jak si společnosti udělají z lidí nevolníky. Na konci měsíce totiž klientovi opět dojdou peníze a co udělá? Zase požádá o rychlou půjčku. Bude si říkat, že přeplatí pouze pár set korun. Ale ve skutečnosti těch pár set korun je neuvěřitelně vysokou daní za půjčení peněz. Nakonec se může dlužník dostat do takové situace, že nebude schopen svůj dluh splatit a dostane se do kolotoče, z něhož jde jen těžko ven. Bude splácet jednu půjčku další půjčkou.

Proč si ale lidé půjčují peníze přes rychlé půjčky, když jsou tak nevýhodné? Důvodem je nízká finanční gramotnost v naší zemi. Možná byste si řekli, že lidé se vyvarují takové půjčce kvůli vysoké RPSN, ale tento termín zná méně než třetina obyvatel. A u nebankovních společností je často RPSN k nedohlední.

Je to lichva! Proč s tím stát něco neudělá?

Na otázku, zda je to lichva, by byla odpověď ve Švýcarsku „ano“. V této zemi mají zcela jinou legislativu než u nás. Mají tam zákonem stanovený strop na úrokovou sazbu, která může být maximálně 15 % p.a. Půjčka, která má úrok vyšší je ve Švýcarsku lichva. Ale v České republice je zákon mírnější, a tak se tu rychlým půjčkám daří a klienti je hojně využívají.

Raději tedy žádnou půjčku, než rychlou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.